Střechu jim zničila část Mezinárodní vesmírné stanice. Teď žalují NASA

Rodina ze Spojených států žaluje americkou NASA, protože jim do domu spadl kus vesmírného smetí a udělal jim díru do střechy. Všímá si toho stanice NPR. Případ se stal v březnu ve městě Naples na Floridě.

Naples Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vesmír

V době, kdy na dům spadly zbytky družice, se v něm zrovna nacházel 19letý syn majitele domu, ale byl vzdálený několik místností od nárazu (ilustrační foto) | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Incident je podle NPR vzácným případem, kdy se lidmi vyrobený materiál z oběžné dráhy dostal zpět na povrch naší planety v neporušeném stavu a přistál v obydlené oblasti. Celá situace vyvolala otázky, kdo je zodpovědný za to, že vesmírný odpad způsobí škody na Zemi.

Astronauti ‚Butch‘ a ‚Suni‘ jsou na vesmírné stanici. Mise lodi Starliner společnosti Boeing byla úspěšná

Číst článek

„Vesmírný odpad je skutečným a závažným problémem, protože v posledních letech se zvyšuje kosmický provoz,“ uvedla v prohlášení právnička rodiny Mica Nguyen Worthyová. „Moji klienti požadují přiměřené odškodnění za stres a dopad, který tato událost měla na jejich životy.“

V době, kdy na dům spadly zbytky družice, se v něm zrovna nacházel 19letý syn majitele domu, ale byl vzdálený několik místností od nárazu a nebyl zraněn.

Žaloba proti NASA, která byla podána minulý měsíc, požaduje náhradu škody včetně nepojištěné škody na majetku, citového a duševního strádání a dalších škod.

Tiskové oddělení NASA uvedlo, že „by nebylo vhodné, aby se agentura vyjadřovala k probíhajícímu řízení“. NASA ale už v dubnu uvedla, že „vesmírný objekt“ nalezený v domě byl součástí operace na palubě Mezinárodní vesmírné stanice v březnu 2021 a údajně šlo o 1,6kilogramový kovový sloupek z „podpůrného letového zařízení NASA“.

Web Space.com připomíná, že nejde o první podobný případ. Například část „kufru“ lodi SpaceX Dragon se našla v Kanadě a Severní Karolíně a kusu rakety Indické kosmické agentury byla nalezena na pláži v Austrálii.

Jiří Klečka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme