Ve středu se na obloze objeví další superúplněk. Někde se Měsíc zbarví i do rudé barvy

Ve středu nastane superúplněk, pohledově největší v letošním roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Úkaz se letos objeví podruhé. Současný superúplněk má přezdívku květinový – podle rozkvetlé flóry.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden superúplněk byl k vidění již v dubnu (ilustrační foto) | Foto: Václav Pancer | Zdroj: ČTK

Měsíc kolem Země obíhá po mírně výstředné elipse. Někdy je tak k Zemi blíže, v takzvaném přízemí a někdy dále – v odzemí. Časy přízemí a odzemí nastávají v různých fázích Měsíce. Pokud jsou v době úplňku, je tento úplněk o něco větší než ty, které se s dobou přízemí neshodují. Vzdálenost Měsíce se také při různých přízemích liší.

Měsíc bude tentokrát Zemi nejblíže ve středu v 3.53 SELČ. Úplněk pak nastane ve 13.13. „Pokud si tedy chcete počíhat na největší měsíční úplněk letošního roku, počkejte si na západ Měsíce okolo čtvrté ráno 26. května,“ uvedl v tiskové zprávě astronom Petr Horálek. Měsíc bude od Země 357 309 kilometrů, což je o 85 kilometrů méně než u předcházejícího, dubnového superúplňku.

Jméno podle okrasné květiny. ‚Růžový‘ superúplněk bude na obloze zářit i v úterý večer

Číst článek

V některých zemích nastane „krvavý superúplněk“. Při tomto úkazu během maximální fáze úplňku nastane úplné zatmění Měsíce. Během něj Měsíc prostupuje zemským stínem. A protože na něj, podle Horálka, zároveň dopadají slabé pozemské červánky lámané zemskou atmosférou do vnitřku zemského stínu, získá Měsíc načervenalé zabarvení. Úplné zatmění Měsíce bude nad obzorem především v Oceánii, na západě Spojených států a na východě Asie.

Horálek uvedl, že další „krvavý superúplněk“ nastane 8. října 2033, v Česku ho však opět nespatříme. Od nás bude viditelný až 19. října 2051.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme