Budování čínské vesmírné stanice Tchien-kung je u konce. Úspěšně se k ní připojil poslední modul

Čína v pondělí vyslala poslední, třetí modul k vesmírné stanici Tchien-kung. Agentura AP k tomu napsala, že tím končí desetiletí budování stanice, na níž chce mít Čína trvale posádku. Modul se ke stanici připojil v úterý brzy ráno místního času (v pondělí večer našeho času), uvedla čínská média.

Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z čínského kosmodromu Wen-čchang startuje raketa Dlouhý pochod-5B Y4 s laboratorním modulem Meng-tchien určeným pro čínskou vesmírnou stanici Tchien-kung

Start rakety nesoucí modul Meng-tchien | Zdroj: Reuters

Modul Meng-tchien byl vyslán ke stanici v pondělí odpoledne místního času z kosmického střediska v Chaj-nanu za přítomnosti davu amatérských fotografů a zájemců o vesmír.

Meng-tchien po letu trvajícím třináct hodin dorazil ke stanici, na níž jsou nyní tři astronauti – dva muži a žena. Jsou tam od června a mají za úkol dokončit kompletaci stanice a provést výzkumy; mají za sebou už také výstup do vesmíru. Příští měsíc má ke stanici zamířit loď s nákladem, noví astronauti pak v prosinci. Podle AP je na stanici prostor pro šestičlennou posádku.

Čína úspěšně vyslala na oběžnou dráhu svou druhou vesmírnou posádku. Dokončí stanici Nebeský palác

Číst článek

Jak informovala agentura AP, čínský vesmírný program řídí čínská armáda. Stanice Tchien-kung vzniká bez pomoci jiných států. USA vyřadily Čínu kvůli napojení vesmírného programu na armádu z projektu Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).

K základní sekci čínské stanice se v pondělí přičlenily dva laboratorní moduly, čímž Tchien-kung získal konečnou podobu ve tvaru písmena T. Po připojení 32tunového Meng-tchienu nyní čínská orbitální stanice váží 66 tun, tedy zlomek váhy ISS. Ta je na oběžné dráze Země od roku 1998 a váží okolo 450 tun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme