USA opět létají do vesmíru bez pomoci Rusů. ‚Trampolína funguje,‘ vtipkoval Musk na Rogozinův účet

„Trampolína funguje,“ prohlásil radostně majitel společnosti SpaceX Elon Musk po sobotním úspěšném vypuštění rakety Falcon 9 s lodí Crew Dragon z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě. Výrokem, jímž narážel na někdejší vyjádření nynějšího šéfa ruské vesmírné agentury Dmitrije Rogozina, zaskočil nejednoho účastníka postartovní tiskové konference.

Mys Canaveral (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel společnosti Space Elon Musk na tiskové konferenci po úspěšném startu jeho lodi Crew Dragon

Majitel společnosti Space Elon Musk na tiskové konferenci po úspěšném startu jeho lodi Crew Dragon | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Ruská agentura TASS, která poznámku Muska zaznamenala, připomněla, že Rogozin v roce 2014, tehdy ještě jako místopředseda ruské vlády, komentoval americké sankce namířené proti ruskému kosmickému průmyslu. A navrhl Spojeným státům, aby své astronauty dopravovaly na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) trampolínou.

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) tehdy k dopravě astronautů na ISS už využíval ruské lodě Sojuz. Byl k tomu nucen poté, co v roce 2011 ukončil program svých raketoplánů.

VIDEO: Podívejte se na start Crew Dragon. Spojené státy po letech vyslaly vesmírnou loď s posádkou

Číst článek

Po zvěstování přítomným, že trampolína funguje, se Musk s ředitelem NASA Jimem Bridenstinem na sebe podívali a rozesmáli se. „To je interní vtip,“ poznamenal k tomu šéf firmy SpaceX, která vynesla lidskou posádku do kosmu jako první soukromý dopravce a zahájila tak novou éru v dobývání vesmíru.

Sobotní start Crew Dragonu z Kennedyho vesmírného střediska na Mysu Canaveral znamenal, že poprvé po devíti letech odletěli američtí astronauti americkou lodí z území Spojených států. Očekává se, že posádka, kterou tvoří Robert Behnken a Douglas Hurley, v neděli po 19 hodin trvajícím letu na ISS přistane v 16.29.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme