Bezosova Blue Origin žaluje NASA. Důvodem je vyřazení z tendru na stavbu lunárního modulu

Firma Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose žaluje americkou vesmírnou agenturu NASA kvůli svému vyřazení z tendru na stavbu lunárního modulu a rozhodnutí agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliardy dolarů (62,6 miliardy korun) výhradně s firmou Elona Muska SpaceX. Bezos, bývalý šéf společnosti Amazon, považuje smlouvu za nespravedlivou, informovala BBC.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeff Bezos s měsíčním modulem Blue Moon | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Agentura NASA potvrdila, že byla na žalobu upozorněna a v tuto chvíli zkoumá její detaily, píše Le Monde.

Bezos letěl ve vlastní raketě do vesmíru. Doprovodili ho nejstarší a nejmladší astronauti

Číst článek

Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala v pátek, napadá nestrannost NASA. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc.

NASA si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybrala SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám.

Několik neúspěšných účastníků tendru se již v dubnu obrátilo na Vládní kontrolní úřad (GAO), ten ale stížnost na konci července zamítl.

Agentura měla podle GAO naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze nebo žádného“. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.

Prototyp rakety Starship má za sebou první úspěšný let. Vylétl do deseti kilometrů a ‚předpisově‘ přistál

Číst článek

V době vyhlášení výsledků tendru šéfka programu Kathy Luedersová připustila, že současný rozpočet vesmírné agentury jí brání ve výběru dvou společností. Stalo se tak poté, co americký Kongres agentuře poskytl pouze 850 milionů dolarů (18,4 miliardy korun) namísto požadovaných 3,3 miliardy dolarů (71,2 miliardy korun), připomíná BBC.

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena. Harmonogram projektu je podle listu Le Monde vnímán jako velmi ambiciózní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme