,Spor urychleně vyřešíme.‘ Kvůli Bezosově žalobě NASA přerušila práce nad lunárním modulem SpaceX

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pozastavil práce na lunárním modulu se společností SpaceX Elona Muska. Učinil tak kvůli žalobě konkurenční firmy Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose, která se týká rozhodnutí vesmírné agentury uzavřít smlouvu v hodnotě 2,9 miliard dolarů (62,6 miliard korun) výhradně se SpaceX, informovala agentura Reuters.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeff Bezos představuje modul Blue Moon.

Blue Origin se rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat | Foto: Clodagh Kilcoyne | Zdroj: Reuters

Blue Origin v žalobě, kterou u federálního soudu podala minulý pátek, napadá nestrannost Národního úřadu pro letectví a vesmír. V rámci programu Artemis by měli astronauti letět v roce 2024 na Měsíc, napsal agentura Reuters.

Bezosova Blue Origin žaluje NASA. Důvodem je vyřazení z tendru na stavbu lunárního modulu

Číst článek

Národní úřad pro letectví a vesmír si v dubnu pro konstrukci obytného lunárního modulu vybral SpaceX, ale podle Blue Origin byly nabídky natolik srovnatelné, že měla agentura zadat zakázku více firmám. Soudce stanovil soudní slyšení na 14. října.

Vesmírná agentura ve čtvrtečním prohlášení uvedla, že pozastavuje práce na lunárním modulu do 1. listopadu.

„Výměnou za toto dočasné přerušení práce všechny strany souhlasily s urychleným projednáním soudního sporu, které skončí 1. listopadu,“ uvedla agentura. „Představitelé Národního úřadu pro letectví a vesmír nadále spolupracují s ministerstvem spravedlnosti na přezkoumání podrobností případu a těší se na včasné vyřešení této záležitosti.“

Bezos letěl ve vlastní raketě do vesmíru. Doprovodili ho nejstarší a nejmladší astronauti

Číst článek

Boj proti vyřazení ze zakázky

Americký vládní kontrolní úřad (GAO) se minulý měsíc postavil na stranu Národního úřadu pro letectví a vesmír ve věci rozhodnutí agentury vybrat si jediného poskytovatele lunárního přistávacího modulu, přičemž protest firmy Blue Origin odmítl.

Národní úřad pro letectví a vesmír měl podle Amerického vládního kontrolního úřadu naprosté právo vybrat „více vítězů tendru, jednoho vítěze nebo žádného“. Blue Origin se však rozhodla v boji proti svému vyřazení z miliardové zakázky pokračovat.

Program Artemis je zaměřený na průzkum a využití zdrojů ve vesmíru, včetně Měsíce a v budoucnu i Marsu. Má ambici dostat Američany opět na povrch Měsíce, kde byli naposledy v roce 1972. Poprvé by na něm měla stanout také žena.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme