V New Yorku vydražili taštičku z vesmíru. Neil Armstrong do ní ukládal měsíčný prach

V New Yorku se dražily suvenýry z vesmíru. Nejdražší položkou byla taštička s měsíčním prachem, kterou použil americký astronaut Neil Armstrong při první misi na Měsíc při odběru vzorků. Nakonec se prodala v přepočtu za zhruba 40 milionů korun.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Taštička s měsíčním prachem, kterou použil americký astronaut Neil Armstrong

Taštička s měsíčním prachem, kterou použil americký astronaut Neil Armstrong | Foto: Brendan McDermid | Zdroj: Reuters

Malý bílý váček připomínající toaletní tašku v dražbě připadl anonymnímu kupci, který si podle aukční síně Sotheby´s nepřál zveřejnit jméno. Armstrongova taška s měsíčním prachem a několika kamínky se už přitom dříve dostala do dražby zřejmě kvůli administrativní chybě.

Před dvěma lety se prodala ve vládní online aukci v přepočtu za zhruba 22 tisíc korun. Americká NASA se ji poté snažila získat zpět. A vedl se o ni i soudní spor.

V New Yorku se dražilo více než 170 položek. Prodal se například skafandr, snímky z Měsíce, modely satelitů, letový plán Apolla 13 nebo knihy ruských kosmonautů. Celkový výtěžek je v přepočtu přes 87 milionů korun.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme