Vědci objasnili záhadu kosmického záření. Míří k nám z jiné galaxie

Už se ví, odkud přichází kosmické záření. Díky výpočtům a experimentům na observatoři se ukázalo, že částice mají původ mimo naši galaxii. Na výzkumu se podíleli i experti z Akademie věd České republiky.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superrychlé hvězdy mohou někdy z naší Galaxie uniknout

Superrychlé hvězdy mohou někdy z naší Galaxie uniknout | Foto: Ben Bromley, University of Utah

Díky výpočtům a experimentům na observatoři Pierra Augera v Argentině, se kterou spolupracuje i Akademie věd České republiky, se ukázalo, že částice kosmického záření jsou jádra chemických prvků od vodíku po železo.

Z vesmírné stanice se vrátili zpět dva Američané a Rus. Astronautka Whitsonová překonala rekord

Číst článek

Jak zaznělo ve vysílání Radiožurnálu, vědci se ale zaměřili jen na ty z nich, které mají energii nad dva jouly. Těch k nám nepřilétá mnoho a je náročné je spolehlivě odhalit. Přesto se vědcům podařilo zjistit, že nejsou z naší galaxie, ale z jiné části vesmíru, kde se nachází více galaxií.

Vědci na tomto objevu pracovali už od 60. let 20. století, kdy byla potvrzena existence částic kosmického záření. V pátek se podrobný článek o původu kosmického záření objeví v prestižním vědeckém časopise Science.

Výzkum v argentinské observatoři tímto objevem nekončí. Nyní se observatoř výrazně modernizuje, aby mohla zkoumat i částice kosmického záření s ještě větší energií. Původ záření by se z nich dal odhalit přesněji, ale jsou ještě vzácnější než ty s energií nad dva jouly.

Češi pomáhají argentinským kolegům s analýzou dat při hledání zdrojů kosmického záření, určují druhy částic nebo sledují průzračnost atmosféry. Česko taky dodalo zrcadla do dalekohledů v observatoři. Na výzkumu kosmického záření se podílí Fyzikální ústav Amademie věd, Univerzita Karlova a Univerzita Palackého.

Marcela Hálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme