Šéf Amazonu vyslal k vesmíru další raketu. Do konce roku tam má přepravit první turisty

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos vyslal k vesmíru další znovu použitelnou raketu. Píše o tom deník Die Welt. Na palubě byla tentokrát testovací panenka „Mannequin Skywalker“ a poprvé také materiál na vědecké experimenty z německých univerzit a různých vědeckých institutů. Bezosova vesmírná společnost Blue Origin použila 18 metrů dlouhou raketu New Shepard. Samotná mise trvala jen zhruba deset minut.

Praha (Aktualizováno: 7:58 30. 4. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezosova vesmírná společnost Blue Origin použila 18 metrů dlouhou raketu New Shepard. | Zdroj: Twitter Jeffa Bezose

Kapsle podle Bezose vyletěla do rekordní výšky 107 kilometrů a pak se pomocí tří padáků vrátila zpět na zem. Do konce roku by měla kapsle podobným způsobem vynést do výšky 100 kilometrů také šestici lidí.

Mezi skladbami, které budou putovat 12 světelných let vesmírem, je i dílo studenta z Ostravska

Číst článek

Opětovně použitelné rakety mají dramaticky snížit náklady na cestování do vesmíru. Využít toho chce do budoucna nejen Jeff Bezos, ale i podnikatel a vizionář Elon Musk se svou firmou SpaceX.

Společnost Spacex minulý rok dvakrát úspěšně vyslala do vesmíru raketu Flacon 9. Při druhé misi na konci roku Falcon 9 doprovázela také nákladní loď Dragon, právě při tomto startu použila SpaceX raketu z dřívější úspěšné mise.

Jeff Bezos studoval fyziku, později se věnoval informatice. Znalosti a zkušenosti z této oblasti uplatnil koncem 90. let minulého století na Wall Street, kde vytvářel technické zázemí pro nejrůznější firmy. Dodnes ho zajímá i výzkum vesmíru.

V roce 2000 založil firmu Blue Origin. Oproti Amazonu podniká v naprosto jiné sféře, dokonce i té pozemské. Nabízí totiž vesmírnou turistiku, i když tento trh zatím neexistuje.

Kateřina Schmiedová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme