Po neobvyklých potížích vynesla raketa Atlas do vesmíru americkou vojenskou družici

Americká raketa Atlas vynesla do vesmíru jednu z posledních družic pro novou komunikační síť vzdušných sil Spojených států. Čtvrteční úspěšný start následoval po sérii technických potíží, které agentura Reuters označila za vzácné.

Mys Canaveral (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká raketa Atlas vynesla do vesmíru jednu z posledních družic pro novou komunikační síť vzdušných sil Spojených států | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Stejný typ rakety, která ve čtvrtek odstartovala z mysu Canaveral na Floridě, má být do příštího roku připraven vynést do vesmíru pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) lidskou posádku. Jde o dílo společného podniku firem Boeing a Lockheed Martin, nazvaného United Launch Alliance.

Izraelská sonda převážela organismy na Měsíc. Havárii během přistání mohly přežít nejodolnější

Číst článek

Satelit AEHF (Advanced Extremely High Frequency) za 1,1 miliardy dolarů (asi 25 miliard korun) postavil Lockheed Martin jako pátou ze šesti družic určených pro modernizaci starší spojovací sítě vzdušných a vesmírných sil Milstar.

Problémy s baterií

Raketa s družicí měla původně odstartovat 27. června, ale problém s baterií posunul termín na 9. července. Start byl pak znovu odložen kvůli potížím se součástkou, která vyžadovala kontrolu všech dílů.

Poslední satelit zmiňované vojenské komunikační sítě má být do vesmíru vynesen v březnu příštího roku.

United Launch Alliance je jednou z mála společností, které se ucházejí o pětiletý kontrakt s americkým letectvem na 25 letů, který bude v příštím roce udělen dvěma vítězům.

Do očekávané soutěže s nováčky, jako je společnost SpaceX Elona Muska a Blue Origin Jeffa Bezose, vstupuje United Launch Alliance s prověřeným „tažným koněm“ vesmírných misí, raketou Atlas. Z ní se snaží vyvinout raketu Vulcan Centaur, která by se obešla bez ruských motorů R-180, jež raketu Atlas pohánění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme