Společnost Blue Origin vyšle v červenci do vesmíru lidskou posádku. Jedno místo jde do dražby

Soukromá vesmírná společnost Blue Origin, kterou založil miliardář Jeff Bezos, do vesmíru poprvé lidskou posádku vypraví 20. července. Informovala o tom ve středu na svém webu. Blue Origin jedno místo ve své letní expedici v raketě New Shepard s modulem pro posádku draží. Utržené peníze připadnou nadaci podniku, která se nazývá Club for the Future a podporuje matematiku a přírodovědné vzdělávání.

Kent (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raketa New Shepard firmy Blue Origin s modulem pro posádku | Foto: Isaiah J. Downing | Zdroj: Reuters

Blue Origin v segmentu komerčních cest do vesmíru soupeří s firmami Space Exploration Technologies (SpaceX) zakladatele Tesly Elona Muska a Virgin Galactic, za níž stojí britský miliardář Richard Branson.

Česko jako centrum evropského výzkumu vesmíru. V Praze vznikne Agentura EU pro kosmický program

Číst článek

Detaily prvního letu rakety New Shepard s lidskou posádku nejsou známy, nicméně Blue Origin plánuje vypravit šest astronautů na zhruba jedenáctiminutovou cestu, při níž překročí takzvanou Kármánovu hranici ve výšce 100 kilometrů. Ta je obecně uznávanou hranicí mezi zemskou atmosférou a vesmírných prostorem.

Po dosažení stavu beztíže se od rakety oddělí modul s posádkou. Znovupoužitelná raketa New Shepard a modul s padákem přistanou několik kilometrů od sebe.

Sedadla na prodej

Virgin Galactic nyní má kolem 600 klientů, kteří za budoucí let do vesmíru zaplatili až 250 000 dolarů (5,38 milionu Kč). Společnost přestala rezervace přijímat v roce 2018, ale později tento rok - poté co se na suborbitální let vydá i Branson - ji bude znovu možné podat. Budoucí cena bude vzhledem k poptávce vyšší.

Letos v říjnu by se měl spolu s dalšími třemi členy posádky vydat na oběžnou dráhu kolem Země americký miliardář Jared Isaacman, který si let do kosmu zaplatil u soukromé společnosti SpaceX.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme