‚Falcon přistál.‘ Raketa Elona Muska vynesla do vesmíru družici a úspěšně se vrátila se na Zemi

Z floridského Mysu Canaveral ve čtvrtek úspěšně odstartovala těžká raketa Falcon Heavy společnosti SpaceX, která podnikla svůj první komerční let. Na oběžnou dráhu vynesla saúdskoarabskou telekomunikační družici ArabSat 6A, oznámila agentura AP.

Tento článek je více než rok starý.

Mys Canaveral, USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Družice má podle společnosti Space X poskytovat internetové a komunikační služby nejen na Blízkém východě a v Africe, ale také v některých částech Evropy.

První testovací let rakety Falcon Heavy, která je nejsilnějším nosičem současnosti, provedla soukromá americká společnost vizionáře Elona Muska loni v únoru. V nákladovém prostoru tehdy měla elektromobil Tesla Roadster, který obíhal po dráze kolem Slunce.

Falcon Heavy úspěšně vynesl elektromobil do vesmíru. Jeden ze tří stupňů ale při návratu spadl do Atlantiku

Číst článek

Osm minut od startu přistály v areálu Mysu Canaveral dva pomocné stupně rakety, stejně jako tomu bylo i loni.

Na rozdíl od loňského pokusu se tentokrát úspěšně na Zem vrátil i její centrální stupeň. Poté, co vynesl do kosmu užitečný náklad, přistál na plošině v oceánu, zhruba 645 kilometrů od floridského pobřeží. Komentátoři ze společnosti SpaceX to označili za „obrovský úspěch“.

„Falcon přistál,“ napsal na svém twitteru Musk a přidal i fotografie všech tří stupňů zpět na Zemi.

Trojnásobek motorů

Loni se centrální stupeň rakety Falcon Heavy po startu neplánovaně zřítil do Atlantského oceánu. Podle Muska při návratu tohoto stupně došlo palivo, které bylo nezbytné pro zpomalení a řízené dosednutí. Na hladinu oceánu narazil zhruba sto metrů od přistávací plošiny rychlostí asi 500 kilometrů v hodině, uvedl Musk.

Těžká raketa, kterou v parametrech pro hmotnost nákladu překonává jen legendární americký Saturn V, vznikla rozšířením menší nosné rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové raketové stupně. Falcon 9 je v prvním stupni vybaven devíti motory, Falcon Heavy jich má trojnásobek.

bal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme