Webbův teleskop objevil velké vzdálené galaxie. Podle vědeckých předpokladů neměly existovat
NASA’s James Webb Telescope has spotted six massive galaxies that are so old they shouldn’t exist and could call into question scientists’ understanding of the universe https://t.co/XcAszDOkKu
— The Courier-Mail (@couriermail) February 22, 2023
Vesmírný teleskop Jamese Webba (JWST) objevil velké vzdálené galaxie, které podle vědeckých předpokladů neměly existovat, protože pocházejí z rané fáze vývoje vesmíru. Informuje o tom vědecký server Space.com.
Astronomy šokuje zjištění, že obří a vyspělé galaxie zjevně existovaly poměrně krátce po velkém třesku, tedy předpokládaném vzniku vesmíru. Podle Space.com to nikdo nečekal a nikdo nedokáže vysvětlit, jak se tyto galaxie vytvořily.
Ruskou loď u Mezinárodní vesmírné stanice poškodil náraz, Roskosmos ji nechal spadnout do oceánu
Číst článek
Galaxie zhruba o velikosti naší Mléčné dráhy a plně vyzrálé červené hvězdy zachytily snímky vzdálených zákoutí vesmíru, pořízené během počátečních pozorování JWST.
Galaxie popsané v nové studii jsou tak vzdálené, že se i výkonnému dalekohledu jeví jen jako načervenalé puntíky.
Analýzou světla, které vyzařují, astronomové dospěli k závěru, že se jejich prostřednictvím dívají na „dětství“ vesmíru jen 500 až 700 milionů let po velkém třesku.
Takto rané galaxie samy o sobě nejsou překvapující. Astronomové očekávali, že první hvězdokupy se vyskytly krátce poté, co vesmír překonal takzvanou dobu temna, tedy zhruba prvních 400 000 let své existence, kdy vesmír prostupovala jen mlha z atomů vodíku.
Šokující velikost a stáří
Galaxie ze snímků JWST jsou však šokujícím způsobem velké a hvězdy v nich příliš staré.
Dostane se na Měsíc dřív Čína, nebo Amerika? NASA varuje před soubojem o nerostné suroviny
Číst článek
Nová zjištění jsou v rozporu s dosavadními představami o tom, jak vesmír vypadal a vyvíjel se v raném období, a neodpovídají ani pozorováním předchůdce Webbova teleskopu, Hubbleova teleskopu.
„Měli jsme konkrétní vysvětlení pro typ galaxií existujících v raném vesmíru: jsou mladé a malé,“ sdělil Space.com astronom Joel Leja z Pensylvánské státní univerzity a jeden ze spoluautorů příslušné studie.
Předchozí studie o raném vesmíru, založené na pozorováních Hubbleova teleskopu a dalších nástrojů, podle Lejy popisovaly spíše malé, modré, „dětské“ galaxie v raném období vesmíru.
Šlo tedy o objekty, které vznikly teprve nedávno z původní „kosmické polévky“ a samy si utvořily své mladé hvězdy a struktury.
Mladé hvězdy
Mladé hvězdy obecně září modře. S postupem času červenají s tím, jak spalují své palivo.
Roskosmos plánuje vyslat pro své kosmonauty novou raketu. Tu původní poškodil mikrometeorit
Číst článek
V dávných galaxiích, na něž se zaměřuje Webbův teleskop, astronomové staré červené hvězdy neočekávali.
Nečekali ani to, že najdou galaxie masivnější než zhruba miliardu sluncí. Načervenalé body však nasvědčují tomu, že jsou padesátkrát masivnější.
Teleskop Jamese Webba pozoruje vesmír ze vzdálenosti 1,5 milionu kilometrů od Země od loňského ledna.
Zařízení, dosud nejvýkonnější svého druhu, v hodnotě deseti miliard dolarů (223 miliard korun) je projektem NASA, ESA a kanadské vesmírné agentury CSA.