K Mezinárdní vesmírné stanici v ruské kosmické lodi míří nová tříčlenná posádka

Z kazašského kosmodromu Bajkonur v sobotu odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská raketa Sojuz-FG se třemi novými členy posádky. Na vesmírné stanici má přistát při zkráceném letu za šest hodin, tedy krátce po půlnoci SELČ.

Bajkonur (Kazachstán) (Aktualizováno: 19:02 20. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové posádky mířící k ISS. Zleva Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

Členové posádky mířící k ISS. Zleva Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano. | Foto: Maxim Shemetov | Zdroj: Reuters

Na palubě jsou Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

Ruští kosmonauti zvenčí čistili vesmírnou stanici ISS a objevili ručník

Číst článek

Nová trojice doplní posádku orbitálního komplexu na obvyklých šest členů. Připojí se k nynějšímu ruskému veliteli stanice Alexeji Ovčininovi a americkým astronautům Nicku Hagueovi a Christině Kochové, kteří na oběžné dráze pracují od března.

Koncem června se na Zemi vrátili Rus Oleg Kononěnko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques.

Agentura Roskosmos oznámila, že kosmická loď se podle plánu úspěšně oddělila od třetího stupně rakety Sojuz, byla vyvedena na oběžnou dráhu a zahájila samostatný let k ISS.

Podle Roskosmosu je plánovaná délka pobytu Skvorcova, Parmitana a Morgana na ISS 201 dní. Do útrob Mezinárodní vesmírné stanice mají ze své lodě přejít přibližně dvě hodiny po přistání, což už bude zhruba dvě hodiny po půlnoci SELČ.

Novou posádku čeká v listopadu „výlet“ do otevřeného kosmu a široký rejstřík vědeckých experimentů, jejichž počet se blíží 150, uvedla agentura Interfax. Pozornost vyvolává i srpnový přílet obvykle pilotované dopravní lodi Sojuz, která ale dorazí k ISS bez lidské posádky. Místo ní má být na palubě ruský humanoidní robot zvaný Fedor. Jeho jméno není podle ruských médií obdobou jména Fjodor, ale anglickou zkratkou názvu Final Experimental Demonstration Object Research. Údajně umí i střílet.

O úkolech robota na palubě ISS není mnoho informací. Ruská média dnes uvedla, že kosmonauti Skvorcov a Ovčinin „prozkoumají možnosti využití dálkově ovládaného antropomorfního robota v budoucích pilotovaných dopravních lodích nového pokolení“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme