Vrtulník Ingenuity má za sebou druhý úspěšný let na Marsu. Pořídil i fotografii povrchu planety

Malý vrtulník Ingenuity americké vesmírné agentury NASA ve čtvrtek podruhé úspěšně vzlétl a přistál na Marsu. Tentokrát vystoupal o něco výš než při prvním pokusu v pondělí, provedl více manévrů a vznášel se déle. Černobílou navigační kamerou se stroji také podařilo vyfotit povrch planety. Oznámila to Laboratoř tryskového pohonu (JPL), která má v NASA na starosti mimo jiné program robotického vozítka Perseverance včetně testování Ingenuity.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černobílou navigační kamerou se stroji podařilo vyfotit povrch planety | Foto: NASA/JPL | Zdroj: Reuters

Helikoptéra o velikosti malého dronu přistála na Marsu 18. února uschovaná v útrobách vozítka Perseverance. Má ale samostatný program. Není vybavená žádnými vědeckými přístroji, jejím jediným úkolem je vyzkoušet možnost využívat v budoucnu při zkoumání povrchu mimozemských těles podobné létající aparáty.

NASA poprvé vyrobila kyslík na jiné planetě. Vozítko Perseverance na Marsu rozštěpilo oxid uhličitý

Číst článek

V pondělí vrtulník jen vzlétl a chvíli se vznášel v třímetrové výšce, ve čtvrtek ho pracovníci JPL naprogramovali k dosažení milníku pěti metrů. Poté, co chvíli setrval na místě, aparát provedl mírný pětistupňový náklon a dva metry popoletěl stranou.

Po dalším vznášení se na místě provedl několik otoček a natočil kamerou okolí. Na zveřejněné fotografii je kromě marťanského okolí vidět i stín helikoptérky. Ta se následně vrátila a přistála ve výchozím bodě. Celý manévr trval 51,9 sekundy.

„Helikoptéra se zastavila, vznášela na místě a otočila se, aby svou kameru natočila do různých stran,“ uvedl hlavní pilot Havard Grip. „Potom se vrátila zpátky doprostřed letového prostoru a přistála. Zní to jednoduše, ale je tu mnoho neznámých ohledně létání s vrtulníkem na Marsu. Proto jsme tu - abychom ty neznámé proměnili ve známé,“ dodal pilot.

Podle JPL byl čtvrtek osmnáctým z třiceti marťanských dnů určených jako takzvané okno pro letové testy Ingenuity.

Ingenuity je velice lehký stroj, má hmotnost pouhých 1,8 kilogramu. Jeho rotory vyrobené z karbonových vláken se točí proti sobě a k umožnění vzletu v řídké atmosféře rudé planety musejí vyvinout rychlost 2400 otáček za minutu. To je podstatně víc, než potřebují k létání helikoptéry na Zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme