Kvadrantidy, Perseidy a zatmění Měsíce. V roce 2019 se vyplatí pozorovat nebeské jevy

Vesmír letos přichystal pozemšťanům podívanou v podobě tří zatmění Slunce a dvou zatmění Měsíce. V Česku budou ale viditelná jen ta měsíční. V roce 2019 nastanou také pravidelné nebeské jevy, jako jsou meteorické roje Kvandrantidy a známější Perseidy. První vesmírné úkazy budou v České republice vidět už v lednu. Jejich viditelnost ale může omezit světelné znečištění.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Meteorický roj

Meteorický roj | Foto: Petr Horálek, Miloslav Druckmüller

Obloha v novém roce nabídne poutavou podívanou na pravidelné i mimořádné kosmické úkazy. Už pozítří zazáří meteorický jev Kvadrantidy. Po nebi tak bude sjíždět každou hodinu kolem 80 meteorů. Meteorický roj má radiant, což je místo, odkud meteory vylétají, na rozhraní souhvězdí Pastýře a Draka, kousek východně za ojí Velkého vozu.

První astronomický úkaz roku. Oblohu rozzáří jeden z největších meteorických rojů Kvadrantidy

Číst článek

Dvakrát letos nastane zatmění Měsíce. Podle Pavla Suchana z Astronomického ústavu Akademie věd budou obě zatmění pozorovatelná i v Česku.  „Měsíc projde zemským stínem, to znamená, Slunce, Země, která vrhá do prostoru stín a Měsíc, který se do něj ponoří. 16. července proběhne částečné zatmění Měsíce,“ vysvětluje. Lednové úplné zatmění Měsíce je nejvzácnějším letošním astronomickým úkazem pozorovatelným v tuzemsku. Pozornost si ale zaslouží i další jevy. Nejznámější meteorický roj Perseidy vyvrcholí letos 12. srpna. Počtem meteoritů největší Geminidy pak budou pozorovatelné 14. prosince 2019.

Kvůli světelnému znečištění je důležité si vybrat k pozorování rojů místo daleko od města. Nejlepší podmínky bývají na horách díky inverzní oblačnosti, průzračnosti vzduchu a vzdálenosti od měst, kde viditelnost snižuje umělé světlo.

Králem mezi nebeskými jevy je podle Suchana zatmění Slunce. „Úplně nejvýznamnější je nepochybně úplné zatmění Slunce, protože to je velmi vzácný úkaz. Ten pás toho zatmění je maximálně asi 300 kilometrů široký, čili zabírá velmi malé procento zemského povrchu odkud je pozorovatelné. Statisticky přichází zhruba jednou za 400 let na jedno místo,“ říká astronom. Na území České republiky tak příště nastane až v roce 2135.

Jaroslav Skalický, gak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme