První pokus o připojení ruského Sojuzu k vesmírné stanici znemožnil rozpojený kabel, zjistila posádka

Nezapojený kabel byl příčinou srpnového nezdaru prvního pokusu o připojení lodi Sojuz MS-14 s androidem Fjodorem na palubě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Podle agentury TASS to řekl člen posádky stanice Alexandr Skvorcov v rozhovoru s pozemním střediskem řízení kosmických letů, jehož záznam vysílala na webu TV NASA.

ISS (oběžná dráha) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Připojení k Mezinárodní vesmírné stanici selhalo kvůli nezapojenému kabelu. | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

„Když jsem začal hledat kabel potřebný k provedení práce, zjistil jsem, že je odpojený a plandá,“ řekl Skvorcov. Nato se specialista v pozemním středisku ujistil, jestli je teď už kabel připojený ke kontejneru na správném místě. Na to kosmonaut odpověděl: „Naprosto správně (je připojený).“

Následně byl proveden úspěšný test navigačního systému Kurs. „Test Kursu proběhl bez problémů,“ potvrdili z pozemního střediska.

Druhý pokus úspěšný. Ruský Sojuz s androidem Fjodorem zakotvil u vesmírné stanice

Číst článek

Sojuz MS-14 odstartoval bez posádky z kosmodromu Bajkonur 22. srpna k letu, jehož cílem bylo prověřit slučitelnost nosné rakety Sojuz-2.1a s pilotovanými loděmi z řady Sojuz MS. Kvůli tomu, že šlo o test, nebyla v lodi tentokrát lidská posádka. Dva dny po startu se loď měla ke stanici připojit v automatickém režimu, v určitém momentu se ale přestala přibližovat, a naopak se od ní vzdálila.

Experti na Zemi zjistili, že chyba nebyla ve „Fjodorově“ lodi, nýbrž v zařízení spojovacího uzlu modulu MIM-2 (Poisk), tedy místa, u nějž měl Sojuz přistát.

Proto Skvorcov a jeho kolegové Ital Luca Parmitano a Američan Andrew Morgan o dva dny později nastoupili do lodi Sojuz MS-13 a ručně ji přeparkovali ze spojovacího uzlu na modulu Zvezda k uzlu MIM-2.

Posádka vesmírné stanice ‚přeparkovala‘, aby mohla přistát loď s robotem Fjodorem

Číst článek

K uvolněnému místu na Zvezdě se pak následující den úspěšně v automatickém režimu připojil Sojuz MS-14.

Prověření problému navigačního systému bylo z rozhodnutí CUP odloženo na pozdější dobu. Ve středu a čtvrtek se tím podle agentury TASS zabýval právě Skvorcov.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme