V pátek v noci budou padat Perseidy, kvůli silnému měsíčnímu svitu ale budou viditelné jen někde

Na obloze se v pátek v noci objeví velké množství padajících hořících částic jedné z komet, takzvaných Perseidů. Kvůli mimořádně silně osvětlenému měsíci, který je navíc čerstvě po úplňku, ale letos nebudou tak dobře viditelné jako v jiných letech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noční obloha v Bělorusku.

Noční obloha v Bělorusku (ilustrační foto) | Foto: Vasily Fedosenko | Zdroj: Reuters

Perseidy jsou částice z komety, které hoří při průletu atmosférou. Roj je aktivní každý rok od 17. července do 24. srpna. Při jeho maximu je možné pozorovat až 110 meteorů za hodinu. Dříve se tomuto úkazu říkalo Slzy svatého Vavřince a to podle světce, který má svátek 10. srpna. Svého maxima dosáhne roj po půlnoci, kdy by se měly na obloze rozzářit až desítky meteorů.

„Nejvíce meteorů je vidět mezi druhou hodinou ranní a rozbřeskem. Je tomu tak proto, že v té době souhvězdí, ze kterého zdánlivě vylétají a podle kterého se jmenují, Perseus, se dostává nejvýše se nad obzor,“ říká astronom a astrofotograf Petr Horálek.

Tento týden je nejvhodnější na sledování Perseid. Nejlepší je to před rozbřeskem v tmavé lokalitě

Číst článek

Perseidy ale nebudou v pátek v noci viditelné tak dobře, jako v minulých letech, a to zejména kvůli velmi osvětlenému Měsíci, který byl ve čtvrtek v úplňku. „Pochopitelně Měsíc je problém, ale ty nejjasnější Perseidy vidět budou, jen ta frekvence bude opravdu malá. Připadá nám 10 meteorů za hodinu namísto očekávaných 100,“ vysvětluje Horálek.

„Vždy kolem 12. srpna, i když letos maximum vychází spíše na 13. časně ráno, naše zeměkoule prochází proudem malých prachových částic, které pocházejí z komety Swift-Tuttle. Země totiž svojí gravitací částice přitahuje, a protože máme atmosféru, tak ty částice velkou rychlostí vstupují do atmosféry, shoří a my to vidíme jako ty lidově známé padající hvězdy.“ popisuje Horálek.

Podle Horálka je na pozorování Perseidů nejlepší vzdálit se od měst, ideálně do hor, kde je obloha tmavší a kontrastnější. „Skutečně je nejlepší si lehnout do trávy, do spacáku, do lehátka, dívat se jakýmkoliv směrem a za nějaký čas nějaký meteor na vybraném místě poletí,“ doporučuje.

Lukáš Matoška, kso, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme