Další rána pro ruský vesmírný program. 'Ztratili jsme družici,' oznámili z nového kosmodromu Vostočnyj

Družice Meteor-M, kterou v úterý ráno vynesla do vesmíru nosná raketa Sojuz-2.1b, se nepodařilo navést na správnou oběžnou dráhu. Připustila to ruská vesmírná agentura Roskosmos. Třítunová meteorologická družice se zřítila do Atlantiku. Šlo o teprve druhý start z nového ruského kosmodromu Vostočnyj. Ten má nahradit bývalý sovětský kosmodrom Bajkonur, který leží na území Kazachstánu.

Tento článek je více než rok starý.

Vostočnyj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z ruského kosmodromu Vostočnyj v úterý úspěšně odstartovala raketa Sojuz-2.1b s meteorologickou družici Meteor-M a 18 dalšími malými družicemi z různých států.

Z ruského kosmodromu Vostočnyj v úterý úspěšně odstartovala raketa Sojuz-2.1b s meteorologickou družici Meteor-M a 18 dalšími malými družicemi z různých států. | Foto: Shamil Zhumatov | Zdroj: Reuters

Družice byla podle agentury TASS pojištěna na 2,6 miliardy rublů (asi 955 milionů Kč). Zahraniční agentury píší o další ráně, která postihla ruský vesmírný program.

Příčinou neúspěchu se podle předběžných zjištění mohla stát lidská chyba při programování letu. Družice, která již byla oddělena od nosné rakety, prý dostala první impuls k zažehnutí vlastního raketového pohonu v nesprávné orientaci, a proto se zřítila do oceánu, uvedla agentura Interfax s odvoláním na nejmenované zdroje.

Oficiálně ještě příčiny stanoveny nebyly, Roskosmos jen uvedl, že analyzuje, proč se nepodařilo s družicí po startu a oddělení od nosné rakety navázat spojení.

Roskosmos přiznal neúspěch asi tři hodiny poté, co vicepremiér Dmitrij Rogozin stihl ohlásit úspěšný let i podělit se o další ambiciózní plány, poznamenal zpravodajský server Newsru.com. Dodal, že spolu s družicí Meteor, určenou pro globální předpověď počasí, bylo nejspíše ztraceno i zbývajících 18 malých družic z různých států, například desítka satelitů Lemur z USA, kanadská družice LEO Vantage, norská AISSat-З, japonská IDEA, švédská SEAM, dvě americké družice Landmapper-BC a německý satelit D-Star One.

Oumuamua. Vědci potvrdili odhalení prvního tělesa z jiné sluneční soustavy

Číst článek

Úterní start byl teprve druhý v historii tohoto nového ruského kosmodromu. První raketa odstartovala z kosmodromu v Amurské oblasti na východě Ruska před půldruhým rokem, 28. dubna 2016. Nosná raketa Sojuz 2.1a tehdy vynesla na oběžnou dráhu trojici menších družic.

Vostočnyj, jehož vybudování stálo několik stovek miliard rublů (více než sto miliard korun), je první ruský národní civilní kosmodrom, který má Moskvě zajistit nezávislý přístup do vesmíru. Dosud využívaný kosmodrom Bajkonur se totiž pro Rusy ocitl po rozpadu někdejšího Sovětského svazu v zahraničí, protože se nachází na území středoasijského Kazachstánu.

'Pozoruji, co Bůh stvořil, tak trochu z jeho perspektivy.' Papež mluvil s astronauty vesmírné stanice

Číst článek

Plocha kosmodromu Vostočnyj by měla činit po dokončení 1035 kilometrů čtverečních, jeho délka bude dosahovat až 36 kilometrů, šířka 18 kilometrů. V areálu kosmodromu bude přes 400 budov a zařízení, kromě jiného tři odpalovací rampy (dvě pro rakety Sojuz a jedna pro Angary), letiště, závody na výrobu paliva, 97 kilometrů silnic a necelá stovka kilometrů železničních tratí.

S prvními testovacími lety s raketami Angara se počítá od roku 2021, od roku 2023 by již z Vostočného měly začít startovat pilotované lety. V nedalekém městečku Ciolkovskij (do roku 2015 Uglegorsk) vyrůstají ubytovací kapacity pro 30.000 lidí. Budování kosmodromu provázely problémy, kvůli nevyplaceným mzdám stávkovaly více než dvě stovky dělníků. Server Newsru.com při příležitosti dnešního startu označil Vostočnyj za „nejdražší kosmodrom v dějinách lidstva“.

Další start z Vostočného je plánován na 22. prosince.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme