Sonda Hajabusa 2 vytvořila kráter na asteroidu. Vědci doufají, že odebere vzorky

Japonská sonda Hajabusa 2 v noci na pátek vytvořila kráter na asteroidu Ryugu, ze kterého později odebere vzorky. Japonská kosmická agentura JAXA má k dispozici snímek, na kterém je zachycen náraz projektilu na povrch asteroidu. Sonda je v pořádku.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sonda Hajabusa 2 u asteroidu Ryugu operuje od června | Foto: ISAS, JAXA | Zdroj: NASA | ©

Hajabusa 2 nejprve sestoupila do výšky 500 metrů nad povrch, kde vypustila ostřelovací zařízení, a poté se vzdálila do bezpečí. Následně vypuštěné zařízení vystřelilo měděný projektil, který po nárazu vytvořil desetimetrový kráter. Zda se vytvoření kráteru podařilo, bude vědět JAXA později.

Na ostřelování povrchu totiž ze zhruba kilometrové vzdálenosti dohlížela kamera DCAM3, kterou sonda rovněž vypustila. Kamera nejprve snímky předala mateřské sondě, která je přeposlala na Zemi. 

Na fotografii, kterou JAXA zveřejnila, je patrný okamžik nárazu, při kterém byl materiál povrchu vyvržen do okolí.

„Když se obrázek z DCAM3 zobrazil v operační místnosti, vypukl jásot,“ napsala na twitteru JAXA. Uvedla také, že malá kamera překonala veškerá očekávání a že pracovala po čtyři hodiny. Sonda se na místo dopadu po několika týdnech vrátí, aby z něho odebrala vzorky.

Úspěšný odběr

Hajabusa 2 již na konci února získala vzorky z povrchu pomocí sběrné hubice. Aparát se tehdy těsně přiblížil k předem vybrané plošině o průměru šesti metrů a hubice na okamžik dosáhla kontaktu s povrchem.

Zda se skutečně vzorek podařilo odebrat, bude jasné až po návratu na Zemi. V sondě není žádné zařízení, které by přítomnost materiálu v úložném pouzdře potvrdilo. Odborníci z JAXA nicméně po vyhodnocení videa poznamenali, že množství materiálu uvolněného při této operaci z asteroidu zvyšuje pravděpodobnost úspěšného odběru.

Sonda NASA dokončila první oblet Slunce. ‚Byl poučný a fascinující,‘ okomentoval ho šéf projektu

Číst článek

Hajabusa 2 dorazila k asteroidu po třech a půl letech loni v červnu. Sonda už na povrch dopravila kontejner MINERVA-II 1 s dvojicí robotů pojmenovaných Rover-1A a Rover-1B a také německý přistávací modul MASCOT. Sonda nese ještě kontejner MINERVA-II 2, ve kterém je robot Rover-2, přistání na povrchu je plánováno na červenec.

Nynější mise je druhým projektem JAXA zaměřeným na průzkum asteroidů a přepravu vzorků z nich na Zemi. První sondu japonští vědci vypustili v roce 2003 a její let byl úspěšný, i když návrat zkomplikovaly technické problémy. Pouzdro se vzorky nakonec na Zemi přistálo v polovině roku 2010.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme