Technický problém méně než hodinu před startem. Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci

Indie odložila vyslání své druhé sondy k Měsíci, plánované na pondělí 02.51 místního času (pondělí 23.21 středoevropského letního času). Oznámila to indická vesmírná agentura ISRO na twitteru, nový termín zatím nesdělila. Důvodem odkladu je „technický problém“, který byl zjištěn ani ne hodinu před startem, uvedla agentura Reuters.

Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indičtí vědci ještě před několika dny pracovali na sondě Čandrájan-2. | Foto: Chris Thomas | Zdroj: Reuters

Sondu Čandrájan-2 má do vesmíru vynést indická raketa GSLV Mk.3, která má za sebou tři starty, z nichž každý byl úspěšný.

Bude Indie čtvrtou zemí, které se povede měkké přistání na Měsíci? V červenci vyšle sondu s vozítkem

Číst článek

Se sondou se chce Indie pokusit o měkké přistání na měsíčním povrchu, což zatím dokázaly jen tři země - USA, Rusko a Čína.

Do vesmíru Indie vlastními silami vstoupila jako sedmý stát v roce 1980, kdy na oběžnou dráhu kolem Země dopravila družici Róhiní 1. Nyní po 39 letech chce členství ve vesmírném klubu rozšířit i o řízené přistání na měsíčním povrchu.

Svou první lunární sondu vyslala Indie v roce 2008, tehdy ale družice Čandrájan-1 (Měsíční loď 1) pouze kroužila kolem Měsíce a o rok později byla prohlášena za ztracenou.

Čandrájan-1 vypustila během mise do oblasti jižního pólu Měsíce zařízení, které ale tvrdě dopadlo na měsíční povrch a sonda se nárazem zničila.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme