‚Sbohem, Afronaute!‘ Zemřel první černošský Afričan, který se měl podívat do vesmíru

Přezdívali mu Afronaut nebo Vesmírný chlapec. Třicetiletý příslušník jihoafrického letectva totiž v roce 2013 vyhrál místo v americké vesmírné akademii a také jedno z míst na hodinový suborbitální let. Kosmického výletu se ale nedočkal. V sobotu zemřel, podle vyjádření rodiny při nehodě na motorce, píše BBC.

Pretoria Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mandla Maseko | Zdroj: Archiv Mandly Maseka / Repro Facebook

Mandla Maseko sám sebe popisoval jako typického chlapce z černošské čtvrti v Pretorii. Vyrůstal v rodině uklízečky a automechanika. Výhra jednoho z 23 míst ve vesmírné akademii v konkurenci milionu zájemců ze 75 zemí mu ale vynesla národní slávu, uvádí Guardian.

Výhra v soutěži obnášela suborbitální let na palubě kosmické lodi Lynx Mark II. Ta se měla původně uskutečnit v roce 2015, nakonec byla odložena na neurčito. Maseko ale v rámci tréninku strávil týden v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě.

Třicetiletý letec a DJ chtěl podle svých slov inspirovat mladé lidi v Africe a dokázat, že lze dokázat velkých věcí nezávisle na původu. Plánoval z vesmíru zavolat a pronést podobně památnou větu, jako při první cestě na Měsíc Neil Armstrong.

Prvním Jihoafričanem, který se jako takzvaný vesmírný turista podíval do kosmu, byl bělošský podnikatel Mark Richard Shuttleworth.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme