Budoucnost lidstva. Ve vesmírných koloniích budou žít biliony obyvatel, tvrdí šéf Amazonu Bezos

Budoucnost lidstva se bude odehrávat v obřích vesmírných koloniích ve sluneční soustavě. Tam budou žít biliony lidí, z nichž někteří budou cestovat na Zemi za prací. Takovou vizi představil na akci letecké asociace Wings Club v New Yorku zakladatel internetového obchodu Amazon a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Amazonu Jeff Bezos | Foto: Joshua Roberts | Zdroj: Reuters

„Sluneční soustava může dát útočiště až bilionu lidí. Jen si představte, jak neuvěřitelná a dynamická civilizace by to byla,“ citoval šéfa Amazonu Jeffa Bezose britský list The Times.

Expert: Muskova loď by mohla s posádkou zamířit do vesmíru už o prázdninách

Číst článek

Alternativou je podle miliardáře pouze civilizační stagnace, pokud se lidstvo rozhodne dál žít výhradně na Zemi. „Byl by to dost neradostný svět, ale my se můžeme rozhodnout jinak,“ dodal.

Podle Bezose mohou příští generace žít v uměle vystavěných vesmírných koloniích, které budou obíhat ve sluneční soustavě. Taková budoucnost je podle něj pravděpodobnější než možnost, že by lidé obydleli nějakou jinou planetu.

Pro další generace se podle něj stane Země místem určeným výhradně k bydlení a práci, zatímco těžký průmysl, výroba energie či těžba surovin se budou odehrávat na jiných místech ve Vesmíru.

Byznysmen přitom odkázal na vize amerického fyzika Gerarda K. O'Neilla, který už v sedmdesátých letech minulého století přišel s návrhem na stavbu rotujících válcovitých vesmírných kolonií.

NASA zveřejnila snímek čínské sondy na odvrácené straně Měsíce. Historicky první, která tam dosedla

Číst článek

Pro Bezose je pronikání lidí do vesmíru velké téma i vzhledem k jeho podnikání – vlastní vesmírnou společnost Blue Origin, která vyvíjí komerční kosmické lodě pro lety s pasažéry. V lednu úspěšně otestovala raketu New Shepard s cestovním modulem určeným pro suborbitální lety.

Bezos ale není jediný, kdo pracuje na uskutečnění placených letů do vesmíru. Konkurují mu další miliardáři jako zakladatel firmy Virgin Richard Branson se svou Virgin Galactic nebo Elon Musk, šéf firmy na výrobu elektromobilů Tesla, se svou společností SpaceX.

Firma SpaceX pak minulý týden získala konečný souhlas k tomu, aby 2. března uskutečnila první zkušební let své nové kosmické lodě Crew Dragon určené pro přepravu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme