Česko má po desítkách let astronauta. Pilot Svoboda je v záložním týmu Evropské vesmírné agentury

Ve středu byl v paláci Grand Palais Éphémère v Paříži vyhlášen nový ročník astronautů Evropské vesmírné agentury. Výběr zahrnuje profesionální astronauty, astronauty v záloze i astronauty s tělesným postižením pro studii proveditelnosti. Jedním z vybraných astronautů je i český pilot Aleš Svoboda. Jak připomíná Česká televize, jedná se o prvního českého astronauta po více než 40 letech.

Aktualizováno paříž (Aktualizováno: 21:02 23. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český pilot Aleš Svoboda uspěl mezi více než 22 500 uchazeči, kteří se o místo v záložním týmu astronautů ucházeli.

„Je mi obrovskou ctí a jsem nadšený. Je přede mnou spousta práce,“ komentuje Svoboda svůj úspěch. Svoboda na jaře 2023 zahájí dvanáctiměsíční základní výcvik v Evropském středisku astronautů Evropské vesmírné agentury po boku dalších 22 vybraných astronautů. 

Svoboda studoval na Univerzitě obrany v Brně obor vojenské technologie a na Univerzitě Pardubice se věnoval dopravnímu inženýrství.

Odkud se vzal Měsíc? Podle nedávného výzkumu vědců z NASA mohl vzniknout během několika hodin

Číst článek

V roce 2005 Svoboda zahájil základní výcvik v Armádě České republiky, o tři roky později se stal pilotem Vzdušných sil Armády České republiky. Svoboda působil také jako pilot zabezpečující vzdušný prostor NATO.

U 211. taktické letky v Čáslavi byl povýšen na vedoucího staršího pilota, kde zastával funkci velitele pohotovosti rychlé reakce protivzdušné obrany NATO a důstojníka elektronického boje. Během této doby získal několik medailí za službu.

„Vždycky mě fascinoval vesmír, už od té doby co jsem byl malým dítětem. Byla to má celoživotní ambice a také jde o logický vývoj mé kariéry,“ vysvětluje Svoboda své důvody za přihlášením do programu.

Respekt a uznání Svobodovi vyjádřil velitel českého vojenského letectva Petr Čepelka. „Uspět ve velice náročném výběrovém řízení a být do poslední chvíle stále ve hře o let do kosmu je úspěchem nejen pro naši armádu, ale i pro celou Českou republiku,“ sdělil Čepelka.

„Jeho umístění dokazuje, že máme skvěle vycvičené a připravené piloty,“ dodal brigádní generál, podle kterého patří Češi ke světové špičce v oboru.

‚Držím mu palce‘

Svobodův úspěch ocenila na twitteru i česká armáda. „Z gripenu až do raketoplánu. Náš stíhač Aleš Svoboda se dnes stal rezervním astronautem. Je mezi TOP 17 lidmi, kteří se jednou dost možná podívají do vesmíru,“ napsala armáda.

Armádní příspěvek sdílela i česká ministryně obrany Jana Černochová. „Máme špičkové piloty. O tom jsem se opakovaně přesvědčila. Držím mu (Svobodovi) palce, aby se do vesmíru opravdu podíval,“ napsala ministryně.

Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru.

Velký úspěch českých vesmírných aktivit.
Evropská kosmická agentura @ESA vybrala armádního pilota Aleše Svobodu za člena rezervního oddílu nového týmu svých astronautů. Uspěl v obrovské konkurenci více než 22 tisíc kandidátů z celé Evropy. Gratuluji!

16:11 – 23. 11. 2022

9 135

Vojenský pilot Vladimír Remek vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek byl dosud prvním a jediným československým kosmonautem.

NASA potvrdila nález části raketoplánu Challenger, který vybuchl v roce 1986. Celá posádka zahynula

Číst článek

Na pozici astronautů Evropské vesmírné agentury se zájemci hlásili od března do června loňského roku. Přihlásilo 22 589 lidí, z toho 24 procent žen. Z Česka se o práci ucházelo 165 mužů a 37 žen. Předchozí výběrové řízení se konalo v roce 2008, tým byl jmenován v roce 2009.

V hlavním týmu astronautů, který ve středu Evropská vesmírná agentura představila, jsou dvě ženy a tři muži. Dalších 11 lidí je v rezervním týmu, uvedlo české ministerstvo dopravy v tiskové zprávě zaslané. Pětice kariérních astronautů se připojí k sedmi kolegům, kteří již slouží.

Jejich výcvik začne v příštím roce. Členové rezervního týmu budou pokračovat ve svých stávajících zaměstnáních a budou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.

„Kdyby Evropská vesmírná agentura vybrala více kandidátů, než může v dohledné době reálně letět (na Měsíc), někteří členové by čekali na let příliš dlouho a ztratili tak nejlepší roky života, což by vůči nim nebylo fér,“ uvedl Ondřej Rohlík, český zástupce v programové radě Evropské vesmírné agentury pro pilotovanou kosmonautiku, mikrogravitaci a průzkum vesmíru.

Astronaut s handikepem

Novinkou v letošním výběhu astronautů Evropské vesmírné agentury je nominace handikepovaného člena týmu, který by se v budoucnu měl stát první tělesně postiženou osobou, která poletí do vesmíru. Evropská vesmírná agentura vybrala britského lékaře a paralympijského běžce Johna McFalla.

Expert Spratek: Svoboda je ideální kandidát. Možnost, že nový český astronaut poletí do vesmíru, je ale malá

Číst článek

Brit přišel o nohu po nehodě na motorce v 19 letech, což mu zabránilo vstoupit do armády. Vystudoval medicínu, specializuje se na ortopedickou traumatologii. Na olympijských hrách v Pekingu získal bronzovou medaili ve sprintu.

Vedení agentury na téže tiskové konferenci oznámilo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel.

Evropská vesmírná agentura nehledá jen astronauty, ale také civilní zaměstnance. Již dříve si stanovila cíl v příštích 10 let nabrat každý rok 100 nových zaměstnanců, uvedlo české ministerstvo dopravy. Inženýry, vědce i administrativní pracovníky vybírá i podle národnosti.

afo, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme