Po téměř deseti letech ze Spojených států. Astronauti ve středu zamíří do vesmíru se společností SpaceX

Ve středu 27. května v 16.33 místního času odstartuje z americké Floridy první vesmírná loď společnosti SpaceX Elona Muska s lidskou posádkou na palubě. Jde o zcela nový typ lodi, na kterém navíc vesmírná agentura NASA poprvé spolupracuje se soukromou společností. Astronauti Robert Louis Behnken a Douglas Hurley budou také prvními od roku 2011, kteří do vesmíru odstartují z americké půdy.

Florida (Aktualizováno: 17:54 26. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start vesmírné lodi Crew Dragon je naplánovaný na středu 27. května. „Jde o zbrusu novou loď a vždycky se může něco pokazit, ale všechny přípravy pokračují dobře a věřím, že start se povede,“ řekl Radiožurnálu ředitel České vesmírné kancelář Jan Kolář.

Upozornil přitom na skutečnost, že lidstvo od startu prvního raketoplánu v roce 1981 zatím neposlalo do vesmíru člověka na jiném typu lodi. I v tomto ohledu bude tedy středeční start unikátní.

Američané vnímají její start jako záležitost národní prestiže. Posledních bezmála deset let byli závislí na spolupráci s ruskou vesmírnou agenturou, které za tu dobu zaplatili přes 3,5 miliardy dolarů. „To je víc, než stál vývoj rakety Falcon a let této nové kosmické lodi,“ poznamenal Kolář.

„Když půjde všechno dobře, měli by astronauti zůstat na Mezinárodní vesmírné stanici minimálně měsíc, respektive maximálně čtyři měsíce. Bude to záležet na tom, jak proběhne tato ostrá letová zkouška, a také na tom, jak půjdou přípravy dalšího startu, který je plánovaný už na druhou polovinu tohoto roku,“ uzavírá šéf České vesmírné kanceláře.

Poprvé za dekádu vyšle NASA americké astronauty do vesmíru. Loď Crew Dragon vystartuje na konci května

Číst článek

Crew Dragon s astronauty NASA Robertem Behnkenem a Douglasem Hurleyem by měl u Mezinárodní vesmírné stanice přistát po devatenáctihodinovém letu, tedy ve čtvrtek odpoledne SELČ. Na orbitálním komplexu ho přivítá tříčlenná posádka, kterou tvoří velitel astronaut NASA Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Start může zmařit počasí

Odpočet ke startu ještě mohou zastavit nepříznivé povětrnostní podmínky, upozornili v úterý činitelé americké vesmírné agentury NASA.

„Všechny týmy jsou připravené a my pokračujeme v realizaci naší mise. Jediné, co teď ještě potřebujeme udělat, je zjistit, jak ovládnout počasí,“ prohlásila podle serveru Space.com po pondělní kontrole Kathryn Luedersová, ředitelka programu komerčních pilotovaných letů NASA.

Zatím je větší šance, že počasí bude vyhovující. Nicméně podle experta amerických vesmírných sil Mikea McAleenana může být povětrnostní situace pro středeční vypuštění Crew Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici špatná ze 40 procent.

🌤️ @Du học Teco predicts a 60% chance of favorable weather for our #LaunchAmerica mission.

Prior to tomorrow's launch, @SpaceX will bring the rocket horizontal to perform more preflight checkouts of the Falcon 9 rocket & Crew Dragon spacecraft: go.nasa.gov/2XvR1KD

17:17 – 26. 05. 2020

1583 15113

Pokud vše půjde podle plánu a počasí potíže dělat nebude, raketa Falcon 9 s Crew Dragonem společnosti SpaceX odletí z historického startovacího komplexu 39A Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral ve středu ve 22.33 SELČ. Jestliže bude start na poslední chvíli zrušen, budou náhradní příležitosti k vypuštění v sobotu a v neděli 30. a 31. května.

Start letu lodi Crew Dragon bude možné sledovat online na YouTube kanálu NASA Live.

Jiří Chum, Anna Duchková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme