Češi volali do vesmíru. Při videokonferenci si povídali s astronautem Nespolim

První videokonferenci s astronautem na vesmírné stanici si v pondělí mohli užít zájemci o vesmír v budově Českého vysokého učení technického v Praze na Karlově náměstí. Právě odtamtud se česká strana spojila s Paolem Nespolim na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Akce s názvem Voláme do vesmíru byla určená hlavně pro žáky a učitele a Češi na rozhovor s astronautem měli pět minut z dvacetiminutové konference.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/vesmír Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice.

Mezinárodní vesmírná stanice. | Zdroj: Pixabay

Ital Nespoli je v současnosti jediným evropským astronautem na ISS. Na stanici je již potřetí. Jeho půlroční mise má široký záběr.

Další rána pro ruský vesmírný program. 'Ztratili jsme družici,' oznámili z nového kosmodromu Vostočnyj

Číst článek

„Zkoumá fyziologii, tedy i to, jak na jeho vlastní tělo působí mikrogravitace, a dále zkoumá vlastnosti materiálů,“ řekl za organizátory Lukáš Holman.

Videokonference mezi ISS a evropskými zeměmi se konají dvakrát do roka, v Česku se takové spojení uskutečnilo poprvé. Plánovalo se již od října a přesný čas byl potvrzen až týden předem.

20 minut pro Česko, Rakusko, Itálii a Finsko

Na otázky pro Nespoliho bylo vyhrazeno 20 minut, o které se Česko dělilo rovným dílem s Rakouskem, Itálií a Finskem. Každá země měla tři otázky, které byly předem vybrány z více navržených.

Například učitelka berounského gymnázia Věra Šimonová se Nespoliho zeptala na psychické zvládání pobytu na vesmírné stanici. Odpověděl jí, že nejtěžší je odloučení od rodiny. Silně si to uvědomil při nedávném hurikánu, který zasáhl i americký Houston, a kdy měl obavy o své blízké.

Konference skončila v 17:00 a Nespoli, který do té doby stál rovně, se s posluchači rozloučil ve stavu velmi blízkému stavu beztíže elegantním přetočením.

Záznam videokonference:

ISS je jedinou trvale obydlenou stanicí ve vesmíru. Podle Holmana je na ní vždy maximálně šest lidí, výjimkou je období střídání, kdy je přechodně obsazena více astronauty.

Obíhá Zemi rychlostí převyšující 27 000 kilometrů za hodinu, což znamená jeden oběh za zhruba 90 minut. Denní doba na stanici se řídí greenwichským časem, který je od našeho o hodinu posunutý.

Astronaut Paolo Nespoli | Foto: Stephane Corvaja | Zdroj: ESA

Stanice je společným projektem několika kosmických agentur, kromě americké NASA a ruské Roskosmos mezi ně patří i Evropská kosmická agentura (ESA).

Jediný Evropan na ISS

Třiašedesátiletý Nespoli je v současnosti jediným reprezentantem evropské agentury na stanici, kromě něj jsou tam tři Rusové a dva Američané. Také za Nespoliho předchůdců Thomase Pesqueta a Tima Peakea se konaly videokonference do členských zemí ESA, Česko mezi ně ale nepatřilo.

Spojení umožnil projekt Vzdělávací kanceláře (ESA), jehož partnerem je Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického. „Museli jsme splnit náročné podmínky na videotechniku a v posledním týdnu projít sérií testů spojení,“ uvedl organizátor David Sedláček z katedry počítačové grafiky a interakce.

Součástí pondělního programu pro školy byly také pokusy a přednášky o vesmíru, mimozemském životě a o fyzice. Vystoupili na nich odborníci z elektrotechnické fakulty, ale i z Akademie věd ČR. Představení s názvem Vidět zvuk, slyšet světlo si pro malé zájemce o fyziku připravila skupina ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme