Hudba, pozdravy i Zvuky Země. Draží se nahrávky zvuku ze Zlaté desky Voyageru

V newyorské aukční síní Sotheby's ve čtvrtek skončí dražba magnetofonových pásek s nahrávkou zvuku ze Zlaté desky Voyageru. Dvě identické gramofonové desky s hudbou a poselstvími ze Země na sondách Voyager 1 a 2 už od roku 1977 urazily desítky miliard kilometrů. Do dražby s vyvolávací cenou 300 000 dolarů (asi 6,5 milionu korun) šly původní nahrávky ze sbírky astronoma Carla Sagana a jeho ženy, producentky Ann Druyanové.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V newyorské aukční síní Sotheby's ve čtvrtek skončí dražba magnetofonových pásek s nahrávkou zvuku ze Zlaté desky Voyageru

V newyorské aukční síní Sotheby's ve čtvrtek skončí dražba magnetofonových pásek s nahrávkou zvuku ze Zlaté desky Voyageru | Zdroj: Sotheby's

Oboustranné magnetofonové pásky jsou v původních krabicích ze studia Columbia Recording Studios a je na nich přes 112 minut vážné i populární hudby z celého světa, pozdravy v 55 světových jazycích včetně češtiny a takzvané Zvuky Země – 12 minut a 26 sekund zvuků zvířat, lidí, strojů i přírody.

Sonda Voyager 2 před rokem opustila sluneční soustavu. Vědci nyní představili data, která nasbírala

Číst článek

Časová schránka určená mimozemskému inteligentnímu životu obsahuje také 112 obrázků života na Zemi.

Sonda Voyager 1 je nejvzdálenějším člověkem vytvořeným objektem od naší planety, od roku 1977 urazila 24 miliard kilometrů a navzdory jistým technickým potížím výrazně překročila svoji životnost.

Několik týdnů po Voyageru 1 vypustil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) také Voyager 2, který zatím urazil asi 20 miliard kilometrů. Sondy jsou jedinými lidskými objekty, které fungují mimo heliosféru, magnetické pole Slunce, které má hranici daleko za oběžnou drahou Pluta a ve kterém rychlost slunečního větru přesahuje rychlost zvuku.

Vyvolávací cena magnetofonových pásek je 300 000 dolarů, podle odhadů držitelů se však prodají za 400 000 až 600 000 dolarů (až 13 milionů korun). Dražba skončí ve čtvrtek v 17.20 SELČ.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme