NASA vyšle na Mars vozítko k prozkoumání stop života na planetě. Děti mu vybraly jméno Perseverance

Další průzkumné vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) s pracovním názvem Mars 2020 zamíří letos na rudou planetu se jménem Perseverance (vytrvalost). NASA to v pátek oznámila na svém webu. O novém názvu rozhodla celoamerická soutěž vypsaná úřadem pro děti a žáky od mateřských po střední školy.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové průzkumné vozítko amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír míří na Mars | Zdroj: NASA

Perseverance je šestikolový automatický vědecký rover o hmotnosti 1043 kilogramů. Jeho mise, jejíž řízení bylo svěřeno Laboratoři tryskového pohonu (JPL) NASA, zahrnuje především hledání známek možného minulého, nikoli současného, života na Marsu.

Tím však úkoly tohoto robotického výzkumníka nekončí. Podle NASA k nim patří i charakterizovat klima a geologii planety.

Mléčná dráha v plné kráse. NASA opět zveřejnil astronomickou fotografii dne s českým podpisem

Číst článek

Perseverance bude také shromažďovat vzorky marsovských hornin a prachu, které by někdy v budoucnu měly být přepraveny na Zemi. Cílem její expedice je rovněž připravit cestu pro výpravu lidských průzkumníků na Mars.

Start vozítka Perseverance k sousední planetě NASA předběžně plánuje na červenec nebo srpen letošního roku. Přistát na povrchu Marsu by tento další průzkumník americké vesmírné agentury měl někdy v únoru roku následujícího.

Výběr názvu

Soutěž o pojmenování roveru Mars 2020 zahájila NASA loni koncem srpna. Děti, žáci a studenti při ní v základním kole poslali na 28 000 návrhů.

Postupné zužování skončilo výběrem devíti příspěvků, které posuzovala nejprve veřejnost na internetu a z nichž nakonec experti vybrali jméno Perseverance, které navrhl žák sedmé třídy z Virginie Alexander Mather.

Sonda Solar Orbiter, kterou vyvíjeli i Češi, odlétá v noci z mysu Canaveral zkoumat Slunce

Číst článek

„Alexův návrh vystihuje podstatu výzkumu,“ řekl šéf vědeckých misí NASA Thomas Zurbuchen, který dnes výsledek soutěže slavnostně oznámil.

„Stejně jako každá předchozí průzkumná mise, bude i tento náš rover čelit výzvám a bude dělat úžasné objevy. Už jsme překonali mnoho překážek, než jsme se dostali tam, kde jsme dnes - k přípravě na vypuštění,“ dodal Zurbuchen.

Perseverance je zatím poslední v řadě výzkumných vozítek vyslaných na Mars, která pojmenovali američtí školáci. od Sojourneru v roce 1997, přes Spirit a Opportunity, které na rudé planetě přistály v roce 2004, až po rover Curiosity, který na Marsu bádá od roku 2012. Všechny názvy těchto aparátů byly vybrány při celostátních soutěžích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme