Významný krok k vesmírné turistice. Raketoplán po letu k hranici kosmu úspěšně přistál

Vesmírná loď americké společnosti Virgin Galactic s pasažéry na palubě doletěla na hranice kosmu a následně úspěšně přistála zpět na zemi. Na palubě stroje VSS Unity letěli kromě dvou pilotů také čtyři cestující. Mezi nimi i majitel společnosti, miliardář Richard Branson. Loď odstartovala z kosmodromu Spaceport America u města Truth or Consequences v Novém Mexiku, následně na stejném místě přistála.

Tento článek je více než rok starý.

Video Washington (Aktualizováno: 18:00 11. 7. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sedmdesátiletého britského miliardáře Richarda Bransona doprovázeli zaměstnanci firmy s cílem vyzkoušet, nakolik je projekt připravený pro běžné zákazníky. Speciální letadlo nejprve vyneslo VSS Unity zhruba 15 kilometrů nad zem, odtud pak loď vystoupala až do výšky 90 kilometrů. Při dosažení nejvyššího bodu letu se posádka dostala do několikaminutového stavu beztíže.

Start byl původně naplánován na 15.00 našeho času. Kvůli špatnému počasí se ale zpozdily přípravy, a tak se začátek letu posunul na 16.30.

Je to už dvaadvacátý letový test VSS Unity. Tři z dosavadních jednadvaceti se uskutečnily s lidmi na palubě. Tentokrát to však je první let s plnou, šestičlennou posádkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Milanem Halouskem z České kosmické kanceláře

Spor o vesmírnou hranici

Jestli se Branson a jeho spolucestující dostali až do vesmíru, je předmětem sporů. Nepřekročili totiž takzvanou Karmánovu linii 100 kilometrů nad povrchem, kterou jako hranici kosmu uznává Mezinárodní letecká federace. Americká NASA nebo Federální úřad pro letectví ale mají tuto hranici stanovenou níž.

Bransonův let je považován za milník soutěžení v rodící se lukrativní vesmírné turistice. „Dnešním dnem začíná souboj miliardářů o turistické dobytí vesmíru. Jde o to, kdo si z toho koláče peněz, utrhne největší část,“ uvedl pro Radiožurnál Milan Halousek z České kosmické kanceláře.

O devět dní předstihl Branson svého hlavního konkurenta, zakladatele společnosti Blue Origin Jeffa Bezose, který se na svůj první let do kosmu chystá 20. července. Jeho loď New Shepard startuje ze země a je schopná doletět až nad hranici 100 kilometrů.

Proto také Bezos po oznámení, že šéf Virgin Galactic poletí dřív než on, význam snažení svého konkurenta snížil. Poukázal na to, že Branson se vlastně do vesmíru nepodívá.

Malý krok pro člověka, velký skok pro vesmírnou turistiku. Dva slavní miliardáři míří do vesmíru

Číst článek

„Jen čtyři procenta světa uznávají nižší hranici 80 kilometrů, nebo 50 mil, jako začátek vesmíru,“ konstatovala Bezosova Blue Origin na twitteru.

Obě společnosti plánují v budoucnu své lety nabízet vesmírným turistům. Plány v oblasti vesmírné turistiky má ale také miliardář Elon Musk, zakladatel kosmické firmy SpaceX a automobilky Tesla, který ještě nedal vědět, kdy se osobně chystá podívat na oběžnou dráhu.

Nosné rakety Falcon 9 a lodě Dragon jeho firmy SpaceX už ale dopravují náklad i astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici.

VSS Unity | Foto: Virgin Galactic via ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Jakub Lucký, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme