Výchozí bod pro zkoumání hlubokého vesmíru. Rusko a USA chtějí na oběžné dráze Měsíce vybudovat stanici

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír a jeho ruský protějšek Roskosmos chtějí spolupracovat na stavbě stanice na oběžné dráze kolem Měsíce. Obě kosmické agentury to ve středu oznámily na twitteru. Budování orbitální základny, která je zatím ve fázi úvah, by mohlo začít v nadcházejícím desetiletí.

Washington / Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Astronaut u mezinárodní vesmírné stanice (ilustrační foto) | Foto: flickr.com, NASA, CC BY-NC 2.0 | Zdroj: Flickr

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o základně hovoří jako o Deep Space Gateway, což je možné přeložit jako Vstupní brána do hlubokého vesmíru. Komplex je totiž součástí dlouhodobého plánu letu mise s lidskou posádkou k Marsu.

Vědci objasnili záhadu kosmického záření. Míří k nám z jiné galaxie

Číst článek

„NASA je potěšen rostoucím mezinárodním zájmem o základnu na oběžné dráze kolem Měsíce, která je dalším krokem k průzkumu vesmíru lidmi," řekl šéf NASA Robert Lightfoot.

Rozhlasová stanice Hlas Ameriky poznamenala, že myšlenka projektu je, že stanice bude sloužit jako výchozí bod pro výzkum hlubokého vesmíru.

NASA v prohlášení na webu uvedl, že již oslovil příslušné společnosti působící ve vesmírném průmyslu, aby se podílely na návrzích a studiích stanice. Americká agentura dodala, že ke stejnému kroku se v rámci spolupráce nyní chystá i Roskosmos a další partneři.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme