Vyjde to napočtvrté? Space X vyšle ke čtvrtému testovacímu letu dopravní systém Starship

Společnost SpaceX se ve čtvrtek pokusí o čtvrtý testovací let svého obřího dopravního systému Starship, který se skládá ze stejnojmenné kosmické lodi a nosné rakety Super Heavy. Jde o další krok firmy miliardáře Elona Muska na cestě k opakovatelně použitelnému vesmírnému plavidlu, které má do budoucna přistát s astronauty na Měsíci nebo je dopravit na Mars.

Boca Chica Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Start nového dopravního systému Starship, který se skládá ze stejnojmenné kosmické lodi a nosné rakety Super Heavy

Start nového dopravního systému Starship, který se skládá ze stejnojmenné kosmické lodi a nosné rakety Super Heavy | Foto: Joe Skipper | Zdroj: Reuters

Start 122 metrů vysokého systému je naplánovaný z kosmodromu v texaském městě Boca Chica, odkud startovaly i tři předchozí testovací lety. Přes 30 raketových motorů Raptor se zažehne nejdříve v 7.00 místního času (14.00 SELČ), příležitost pro start potrvá dvě hodiny.

Kosmická loď Starship nedokončila zkušební let ani napotřetí. Tentokrát selhala při návratu k Zemi

Číst článek

Mise se bude držet plánu třetího testu z letošního března. Několik minut po startu se od sebe oddělí oba stupně, přičemž cílem je pokusit se o měkké přistání Super Heavy do vod Mexického zálivu. Kosmická loď bude pokračovat ve více než hodinové cestě na východ, kde by měla rovněž měkce přistát v Indickém oceánu.

Ani jednoho z těchto cílů zatím SpaceX nedosáhla, ačkoliv při březnovém pokusu pokořila několik významných milníků včetně prvního průletu atmosférou zpátky na Zemi. Ten nastal po zhruba 50 minutách od startu, přičemž se při něm Starship rozpadla.

Při dnešním testovacím letu, kterému v úterý udělil povolení americký Federální úřad pro letectví (FAA), se bude pozornost upínat právě na návrat kosmické lodi i na měkký dopad Super Heavy.

Společnost SpaceX navrhla systém tak, aby byl plně opakovaně použitelný, a doufá, že jej bude využívat pro průzkum hlubokého vesmíru. Na úspěšné testy se spoléhá i americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), který si Starship vybral pro přistání svých astronautů na Měsíci v programu Artemis. To je plánované na září 2026.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme