Pohyb sáčku s čajem ukázal kosmonautům, kde z mezinárodní vesmírné stanice uniká vzduch

Kosmonauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) našli místo, odkud uniká vzduch z ruského modulu Zvezda, a to pomocí čajového sáčku, informuje dnes agentura TASS. Sáček se totiž v prostoru, kde panuje stav beztíže, pohyboval společně s prouděním vzduchu.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezinárodní vesmírná stanice | Foto: NASA/Roscosmos | Zdroj: Reuters

O tom, že z modulu Zvezda uniká vzduch ve větším než normativním množství a zřejmě bude potřeba dopravit na orbitální komplex dodatečný kyslík, informoval v září Sergej Krikaljov, výkonný ředitel pilotovaných programů ruské kosmické agentury Roskosmos. Život ani zdraví posádky nejsou v ohrožení.

Vesmírný manévr. Mezinárodní vesmírná stanice předešla možné srážce s odpadem

Číst článek

Pohyby sáčku s čajem v prostoru modulu kosmonauti zdokumentovali na fotografiích a videích. Ruské Středisko řízení kosmických letů (CUP) následně posádce ISS navrhlo, aby předpokládané místo úniku přelepila.

Před letem lodi Sojuz MS-17, která ve středu dorazila na stanici, kosmonaut Sergej Ryžikov na tiskové konferenci uvedl, že posádka Sojuzu přiveze vybavení potřebné pro identifikaci místa úniku a speciální těsnící materiál, připomíná TASS.

Loď Sojuz MS-17, na jejíž palubě byly astronautka NASA Kate Rubinsová a ruští kosmonauti Sergej Ryžikov a Sergej Kuď-Svěrčkov dorazila na orbitální komplex po rekordně krátkém letu ze Země, který trval jen tři hodiny a tři minuty. Nová trojice má na ISS zůstat půl roku, zatímco dosavadní posádku, kterou tvoří ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner a americký astronaut Christopher Cassidy, čeká ještě tento měsíc cesta zpět na Zemi.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme