Legendární kapitán Kirk se vrací do vesmíru. Namísto lodi Enterprise ale poletí s Bezosovou Blue Origin

Představitel postavy kapitána Kirka z ikonického sci-fi seriálu Star Trek William Shatner poletí příští týden do vesmíru. Doplní posádku druhého letu společnosti Blue Origin, kterou vlastní americký miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos, informuje agentura AP.

Cape Canaveral Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Herec William Shatner se stane nejstarším člověkem, který se dosud podíval do vesmíru | Zdroj: Profimedia

Postavu kapitána hvězdné lodi USS Enterprise Jamese T. Kirka ztvárnil Shatner v původním seriálu od roku 1966 a později i v několika filmech. Naposledy se ve své nejpopulárnější roli objevil v roce 1994. A teď se ve svých 90 letech stane nejstarším člověkem, který se kdy zúčastnil vesmírného letu.

„O vesmíru vím už dlouho. A teď využiji možnosti ho sám navštívit. Je to zázrak,“ uvedl podle AP Shatner po pondělním oznámení společnosti Blue Origin.

Posádku doplní bývalý inženýr NASA Chris Boshuizen, spoluzakladatel firmy specializující se na výrobu softwarů pro klinické výzkumy Glen de Vries a zaměstnanky Blue Origin Audrey Powersová. Dva z nich si podle společnosti místo v raketě zaplatili.

Let, během něhož se loď New Shepard dostane do výšky 106 kilometrů, potrvá přibližně deset minut.

Dvě ústřední postavy seriálu Star Trek: kapitán Kirk v podání Williama Shatnera a Spock, kterého si zahrál Leonard Nimoy | Foto: Paramount Television

Soukromé lety

Druhý vesmírný let společnosti Blue Origin je naplánován na 12. října. Ten první proběhl nad pouští na západě Texasu 20. července letošního roku – v bezpilotní raketě New Shepard odstartovali kromě Jeffa Bezose i jeho bratr Mark, 82letá americká průkopnice letectví a astronautiky Wally Funková a 18letý Nizozemec Oliver Daemen.

Vůbec první soukromý let do vesmíru podnikl ještě o týden dříve Richard Branson, který vlastní firmu Virgin Galactic. Jednasedmdesátiletý britský miliardář se 11. července zúčastnil prvního letu firemního raketoplánu VSS Unity k hranici vesmíru s kompletní šestičlennou posádkou. Plány v oblasti vesmírné turistiky má také miliardář Elon Musk.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme