V doprovodu Marsu a tisíců hvězd. Unikátnost letošního zatmění Měsíce určuje i tvar jeho oběžné dráhy

Večerní obloha v pátek nabídne doslova velkolepou podívanou. V půl desáté večer totiž začne vůbec nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století. Ponořením do zemského stínu navíc získá zvláštní zbarvení.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zemský stín není úplně tmavý. Sluneční paprsky se v atmosféře rozptylují a lámou, a proto má stín červenou barvu,“ popisuje astronom Jakub Rozehnal z pražské Štefánikovy hvězdárny.

Celé zatmění má trvat hodinu a 43 minut. Rozehnal vysvětluje Radiožurnálu, že úkaz je tak dlouhý ze dvou důvodů. První je ten, že Měsíc prochází téměř středem zemského stínu.

Dalším důvodem, proč bude zatmění tak dlouhé, je podle Rozehnala to, že tento úplněk nastává v odzemí. Měsíční dráha tedy nemá tvar úplné kružnice, ale spíše elipsy. K zatmění dochází vždy v okolí nejvzdálenějšího bodu měsíční dráhy, tentokrát to bude konkrétně přes 406 000 km.

Jak sledovat zatmění Měsíce? To nejzajímavější se odehraje do půlnoci, vidět bude i Mars

Číst článek

Zatmění Měsíce bude dobře viditelné pouhým okem. Pro větší zážitek ale Rozehnal doporučuje alespoň obyčejný dalekohled.

„Na Měsíci malým dalekohledem uvidíme základní útvary – obrysy měsíčních moří, největší krátery a případně i nějaká pohoří. Budeme moci pozorovat, jak zemský stín postupuje po povrchu Měsíce a ukrajuje jednotlivé krátery,“ říká.

A meteoroložka Jana Hujslová dodává, že pozorování navíc nemá kazit špatné počasí.

„Zvětšená oblačnost, která bude během odpoledne na našem území převažovat, postupně zmizí. Ve večerních hodinách by dohlednost měla být poměrně dobrá a mraků budou po dobu zatmění ubývat,“ říká meteoroložka.

Večerní zatmění navíc doplní ještě jeden vzácný úkaz. Planeta Mars se přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci. Půjde tak pozorovat celou noc. Další výjimečnosti pátečního zatmění doplňuje astronom Petr Horálek, který zároveň vesmírná tělesa fotografuje.

Na pozadí Mléčné dráhy

„Úkaz je nádherný z mnoha důvodů. Nejkrásnější bude rozhodně to, jak Měsíc zčervená, čímž se nabízí mnoho zajímavých kompozicí. Zároveň bude za centrem Mléčné dráhy, takže pokud se člověk vydá mimo města, tak uvidí i to, jak za Měsícem vyniknou hvězdy.“

Server iROZHLAS.cz v souvislosti s pozorováním zatmění Měsíce vyzývá čtenáře, aby poslali své fotografie na adresu irozhlas@rozhlas.cz. Na autory nejhezčích snímků čeká drobný dárek od redakce.

Podobně dlouhé zatmění nastane znovu až za 105 let. O něco kratší ale lidé uvidí i dřív, dodává vedoucí Štefánikovy hvězdárny Tomáš Prosecký.

„Pokud se bavíme o podobných středových zatměních, tak poslední potkalo Českou republiku v roce 2011 a na další si počkáme do roku 2029. Při něm bude ale Měsíc zapadat a pozorovatelé neuvidí celé zatmění,“ vysvětluje Prosecký.

Ideální místa k pozorování jsou podle astronomů mimo osvětlené lokality nebo ve hvězdárnách. Ty očekávají velký zájem návštěvníků, a zpravidla proto prodlužují otevírací dobu.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme