VIDEO: Podívejte se na zatmění Měsíce. Další bude za šest let

V pondělí ráno, přesně v 5.41, vstoupil Měsíc do stínu Země. Konec celého úkazu nastal přibližně v 6.43. Podmínky pro pozorování byly ideální jen v některých částech republiky. Například Hvězdárna a planetárium Brno ale zatmění vysílala živě. Šlo o poslední úplné zatmění v tomto desetiletí. To další nastane až 7. září 2025.

Brno (Aktualizováno: 7:05 21. 1. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatmění Měsíce je zajímavou podívanou především díky barvě zemského stínu, která je ovlivňována zemskou atmosférou. Souputník Země tak má při úplném zatmění oranžový nádech až temně hnědou barvu.

V doprovodu Marsu a tisíců hvězd. Unikátnost letošního zatmění Měsíce určuje i tvar jeho oběžné dráhy

Číst článek

„Měsíc v úplném zatmění z oblohy úplně nezmizí. Zůstane tam takový načervenalý, nahnědlý, někdy světlejší, někdy temnější, jako by duch Měsíce. To je proto, že v zemské atmosféře se paprsky od Slunce lámou. Ty červené právě dopadají na povrch Měsíce. To záleží na tom, jak je – například kvůli sopečné činnosti – znečištěná atmosféra Země,“ vysvětlil už dříve Radiožurnálu tiskový tajemník Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan.

Pozorování

Ideální počasí pro pozorování byly hlavně na horách na severu republiky, kde byla jasná obloha.

Úkaz bylo možné pozorovat skoro na všech hvězdárnách v Česku, ale jen v případě příznivého počasí. Lepší podívanou nabídly podle astronomů ty hvězdárny, které mají dobrý západní obzor. 

Pondělní zatmění bylo na dlouhou dobu posledním. Další se odehraje až 7. září 2025. Zemský stín totiž ve vzdálenosti Měsíce pokrývá jen malou kruhovou plochu o velikosti 1,5 stupně. To znamená, že Měsíc se do této oblasti musí doslova trefit. V příštích letech nás tak čeká pouze několik částečných zatmění, z nichž nejbližší bude pozorovatelné 16. července 2019.

dbr, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme