OBRAZEM: Filtry, dalekohledy i svářečské masky. Lidé v Jižní Americe pozorovali zatmění Slunce

V Jižní Americe nastalo úplné zatmění Slunce. Unikátní jev trval přibližně 130 vteřin. V Evropě tento jev viditelný nebyl. A v Česku bude úplné zatmění Slunce pozorovatelné až v roce 2135.

Santiago de Chile/Buenos Aires Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úplné zatmění Slunce mohli lidé pozorovat v Jižní Americe, a to konkrétně v Chile a Argentině. Astronomové zároveň varovali, aby lidé úplné zatmění přímo na místě nesledovali pouhým okem nebo dalekohledem, ale vždy použili speciální filtr. Hrozilo totiž trvalé poškození zraku.

VIDEO: Podívejte se na úplné zatmění Slunce v Jižní Americe. V Česku bude vidět až za 116 let

Číst článek

Další úplné zatmění Slunce bude v polovině prosince příštího roku, a to opět v Chile a Argentině. Zatmění Slunce vzniká, když naše nejbližší hvězda leží v jedné přímce s Měsícem a Zemí.

Střední Evropě se úplná zatmění podle České astronomické společnosti prakticky téměř vyhýbají. Naposledy bylo v Evropě možné pozorovat úplné zatmění Slunce v roce 1990, ale jen v severních částech Finska, a v roce 1999 prakticky nad celou Evropou.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme