Zemřel bývalý astronaut Apolla 8 William Anders, autor snímku ‚východu Země‘. Havaroval v letadle

Generálmajor ve výslužbě William Anders, bývalý astronaut z mise Apollo 8, který v roce 1968 pořídil z Měsíce ikonickou fotografii „východu Země“, na níž je planeta jako modrý stín, zemřel v pátek při leteckém neštěstí. Letadlo, které pilotoval, se zřítilo do vod u souostroví San Juan ve státě Washington. Bylo mu 90 let. Jeho syn Greg Anders úmrtí potvrdil agentuře AP.

Seattle Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Apollo 8, první pilotovaná mise na Měsíc, vstoupilo na oběžnou dráhu Měsíce na Štědrý den 24. prosince 1968. Velitel Frank Borman, pilot velitelského modulu Jim Lovell a pilot lunárního modulu William Anders uskutečnili přímý přenos z oběžné dráhy Měsíce, v němž ukázali snímky Země a Měsíce, jak je viděli z kosmické lodi

Apollo 8, první pilotovaná mise na Měsíc, vstoupilo na oběžnou dráhu Měsíce na Štědrý den 24. prosince 1968. Velitel Frank Borman, pilot velitelského modulu Jim Lovell a pilot lunárního modulu William Anders uskutečnili přímý přenos z oběžné dráhy Měsíce, v němž ukázali snímky Země a Měsíce, jak je viděli z kosmické lodi | Zdroj: NASA

„Rodina je zdrcená,“ řekl Greg Anders. „Byl to skvělý pilot a bude nám strašně chybět.“

William Anders už dříve uvedl, že fotografie byla jeho nejvýznamnějším příspěvkem k vesmírnému programu. „Urazili jsme takovou dálku, abychom prozkoumali Měsíc, ale nejdůležitější bylo, že jsme objevili Zemi,“ popsal své pocity.

První barevný snímek Země pořízený z vesmíru je jednou z nejdůležitějších fotografií v moderní historii. Změnila pohled lidí na planetu. Má se také za to, že inspirovala celosvětové ekologické hnutí, protože ukázala, jak křehká a izolovaná se Země z vesmíru jeví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme