VIDEO: Vesmírná raketa Sojuz vynesla do vesmíru kopie obrázků dětí z terezínského ghetta

Z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala ve středu v 18:44 ruská raketa Sojuz-FG, která vynesla kosmickou loď Sojuz MS-08 na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na palubě jsou dva američtí astronauti a jeden ruský kosmonaut. Američan Andrew Feustel s sebou na cestu na oběžnou dráhu stejně jako při předchozích letech vzal předmět spojený s Českem.

Sledovali jsme živě Bajkonur (Aktualizováno: 19:28 21. 3. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě Feustela na ISS vyrazil také jeho americký krajan Richard Arnold a ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Na konci února se z vesmírné stanice vrátili Američané Joe Acab a Mark Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin. Na ISS tak nyní pobývá jen tříčlenná posádka – ruský velitel Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a Japonec Norišege Kanai.

Dvaapadesátiletý Feustel je s Českem svázán přes svou manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. Při prvních dvou letech do kosmu u sebe měl básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a figurku Krtečka. Nyní s sebou vzal kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně.

Feustel prohlásil, že chce nynějším výběrem obrázků uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který zahynul v roce 2003 při misi raketoplánu Columbia. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu nuceně žil dva roky, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.

Kopii obrázku Měsíční krajina, která ve středu odletěla s Feustelem, vzal s sebou při tragickém letu už Ramon. „V té kresbě vidím záměry Petra Ginze – sen utéct a také sen vzít s sebou i ostatní,“ řekl Feustel. „Kdyby každý člověk mohl vidět Zemi z vesmíru, změnilo by nás to,“ dodal.

Feustel není jediným astronautem USA, který se hlásí k českému původu. Polovičním Čechem je po matce i Jim Lovell, který v neděli oslaví devadesátiny. České předky má také John Blaha, jehož dědeček byl z Herálce u Humpolce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme