VIDEO: Vesmírná raketa Sojuz vynesla do vesmíru kopie obrázků dětí z terezínského ghetta

Z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu odstartovala ve středu v 18:44 ruská raketa Sojuz-FG, která vynesla kosmickou loď Sojuz MS-08 na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Na palubě jsou dva američtí astronauti a jeden ruský kosmonaut. Američan Andrew Feustel s sebou na cestu na oběžnou dráhu stejně jako při předchozích letech vzal předmět spojený s Českem.

Sledovali jsme živě Bajkonur (Aktualizováno: 19:28 21. 3. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kromě Feustela na ISS vyrazil také jeho americký krajan Richard Arnold a ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Na konci února se z vesmírné stanice vrátili Američané Joe Acab a Mark Vande Hei a Rus Alexandr Misurkin. Na ISS tak nyní pobývá jen tříčlenná posádka – ruský velitel Anton Škaplerov, americký astronaut Scott Tingle a Japonec Norišege Kanai.

Dvaapadesátiletý Feustel je s Českem svázán přes svou manželku Indiru, jejíž matka Alena pochází ze Znojma, otec pak z Indie. Při prvních dvou letech do kosmu u sebe měl básnickou sbírku Jana Nerudy Písně kosmické, českou vlajku a figurku Krtečka. Nyní s sebou vzal kopie dvou obrázků z časopisu Vedem, který vydávali chlapci v židovském ghettu vytvořeném nacisty za druhé světové války v Terezíně.

Feustel prohlásil, že chce nynějším výběrem obrázků uctít památku obětí holokaustu, ale zároveň i prvního izraelského astronauta Ilana Ramona, který zahynul v roce 2003 při misi raketoplánu Columbia. Jde o kresby Petra Ginze, který Vedem založil a v terezínském ghettu nuceně žil dva roky, než ho nacisté v září 1944 zavraždili v osvětimském koncentračním táboře.

Kopii obrázku Měsíční krajina, která ve středu odletěla s Feustelem, vzal s sebou při tragickém letu už Ramon. „V té kresbě vidím záměry Petra Ginze – sen utéct a také sen vzít s sebou i ostatní,“ řekl Feustel. „Kdyby každý člověk mohl vidět Zemi z vesmíru, změnilo by nás to,“ dodal.

Feustel není jediným astronautem USA, který se hlásí k českému původu. Polovičním Čechem je po matce i Jim Lovell, který v neděli oslaví devadesátiny. České předky má také John Blaha, jehož dědeček byl z Herálce u Humpolce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme