Lesníci na Libavé bojují proti suchu. Budováním rybníků chtějí zadržet v krajině více vody

Lesníci na Libavé budují nové rybníky. Kvůli suchu. Chtějí tak zadržet v krajině vodu a pomoci tamním lesům. Libavsko je lokalitou dlouhodobě postiženou suchem a proto se tam mimořádně daří kůrovci. Rybníky by alespoň částečně měly pomoct situaci zlepšit.

Libavá (Olomoucko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rybníky Libavá

Rybníky Libavá | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Jedním z nově vybudovaných rybníků je i nádrž Bělidla spodní, která byla vybudována z dotačního programu ministerstva životního prostředí. „Tahle malá vodní nádrž má rozlohu zhruba 0,8 hektaru a je v ní zadrženo zhruba 300 tisíc kubíků vody," vysvětluje Radiožurnálu Lukáš Kovár, porybný Vojenských lesů a statků.

MAPA SUCHA. Země suchá, domov můj? Z Česka mizí voda, jsme životně závislí na srážkách

Číst článek

„Kromě funkce biologické, to jest, slouží k rozmnožování obojživelníků, tak samozřejmě prvotní funkce je zádrž vody v krajině," dodává porybný.

Nově vzniklá nádrž sousedí s mnohem větší. „V této lokalitě je soustava rybníků. Využili jsme modifikace terénu, který nám umožnil vybudovat novou nádrž. Tato větší vodní plocha dokáže ovlivnit mikroklima daného místa. Takže je tu daleko víc, nechci říct srážek, ale větší vlhkost, víc se zde drží ranní mlhy a má to pozitivní vliv na okolní prostředí," vysvětluje Kovár.

V měkkém bahně okolo rybníku je vidět mnoho stop. „Jedná se o stopy jelení zvěře a jsou tu i stopy divokých prasat. Samozřejmě vodní nádrže slouží jako napajedla zvěře a ve velkých vedrech se tu zvěř ráda ochlazuje. Když máte tu možnost a přijdete v pravý moment na pravé místo, tak je to krásný pohled. Člověka překvapí, jak takový jelen je vynikající plavec," říká na závěr porybný.

Lenka Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme