Kolik pitné vody proteče Českem za 24 hodin zbytečně? Počítejte s naší aplikací

Vodárenské společnosti v loňském roce vyrobily tolik pitné vody, že kdyby se použila podle svého označení jen na pití, celé České republice by vystačila na 61 let. Jenže v domácnostech přímá konzumace pitné vody tvoří jen zlomek její celkové spotřeby. V rámci Týdne vody jsme vybrali čtyři oblasti, kde se pitná voda spotřebovává, a přitom by vůbec nemusela.

Týden vody Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho (ilustrační foto)

Sucho (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Na serveru iROZHLAS.cz i facebookovém profilu Českého rozhlasu poběží aplikace 24 hodin pitné vody v Česku. V ní vidíte, kolik pitné vody se za celý den ztratilo ve vodovodním potrubí cestou z vodárny k uživatelům, kolik se jí spláchlo do záchodu, jakým množstvím se zalila zahrádka a šokující číslo se objeví u soukromých bazénů. Tipnete si, jak dlouho by celé České republice vystačila voda, která by se místo do bazénů nalila do skleniček a vypila?

Zbytečnou spotřebu pitné vody v Česku začínáme počítat ve středu 21. června v 8 hodin a časomíra se zastaví přesně po 24 hodinách. Za tu dobu uvidíte, jak množství vyplýtvané vody roste a na jak dlouhou dobu by všem obyvatelům Česka stačila k pití.

Samozřejmě se nejedná o přesné měření. Pro množství úniků v potrubní síti jsme použili údaj z Českého statistického úřadu pro rok 2016, ostatní oblasti se opírají o odhady Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR). Počty soukromých bazénů v Česku a jejich průměrný objem také vychází z hrubých odhadů, protože konkrétní studie se nikdy neprováděly. Smyslem aplikace tak je především přimět k zamyšlení. A pro konečné číslo se vraťte ve čtvrtek v 8 hodin ráno.

Daniel Mrázek, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme