Už týden sledujeme každou kapku vody. Uteklo vám něco? Máme pro vás přehled

Po celý týden jsme v Českém rozhlasu sledovali vodu v Česku. Víte, kolik byste ušetřili využíváním dešťové vody? I to jste u nás mohli zjistit. Projděte si všechny připravené články. | Foto: koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Pondělí odstartoval vysílání Radiožurnálu - namísto klasického časového znamení - zvuk dopadajících kapek. Začal projekt Týden vody s Českým rozhlasem. Provázel vás i na serveru iROZHLAS.cz, kde jste mohli sledovat, kolik vody denně zbytečně proteče Českem, či si spočítat ušetřené peníze při používání dešťové vody. Anebo si prostudovat mapu sucha. Uteklo vám něco? Pokud ano, přinášíme vám přehledný rozcestník.

Týden vody Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní blahobyt

Kvůli suchu jsou v Česku oslabené smrky, a ničí je kůrovec. Jen vloni Lesy České republiky vykácely tolik napadeného dřeva, že by zaplnilo nákladní vlak dlouhý z Prahy až do Chorvatska.

Dostatečně vlhké lesy by kůrovec neohrozil.

V části města Bystřice ve středních Čechách obyvatelům přestala téct voda v květnu, protože vodovod už neměl z čeho brát. Vodu z přírody vyhání hospodaření na půdě, z měst pak beton.

Pokud by krajina dokázala vodu udržet, nevadilo by to. Hospodaření na polích a v lesích ale postupně způsobuje, že voda rychleji odteče do řek a jimi pryč z České republiky.

Dešťová voda

Kdo používá pitnou vodu na zalévání zahrádky nebo splachování záchodu, má možnost ušetřit. Stačí využít dešťovku, která prší na jeho střechu.

Vyplatí se to? To si můžete spočítat v interaktivní mapě.

Špinavé nanuky

Zvýšit povědomí o problematice znečištění vody a kontrastu mezi příjemným vzhledem a špinavým obsahem přišli tři tchajwanští studenti. Začali vyrábět nanuky ze znečištěné vody.

Realizace projektu trvala sedm měsíců. Od chvíle, kdy ho trojice poprvé představila veřejnosti, sklízí mimořádnou pozornost.

Po stopách sucha

Velkou interaktivní mapu sucha si pro vás připravil Český rozhlas v úterý. V mapě si můžete projít jednotlivá místa, které jsme pro vás vybrali, a přečíst a poslechnout si příběh konkrétní oblasti, které trápí sucho.

Dozvíte se tak například, že v Indii nebyly v letech 2014 a 2015 dostatečně velké strážky, a tak se lidé v zemědělských oblastech, kterým vyschly studně, museli vydávat pěšky na dlouhé pochody ke zdroji vody.

Na nedostatek vody doplatily zejména ženy, jejichž tradiční úkol je přinášet vodu. V dobách sucha to pro ně znamenalo velkou fyzickou zátěž.

Počítadlo vyplýtvané vody

Na hlavní stránce serveru iROZHLAS.cz nebo na facebookovém profilu jste mohli ve středu 21. června sledovat počítadlo vody, která Českem zbytečně protekla za 24 hodin. Počítání se zastavilo na opravdu vysokých hodnotách. Tipnete si, jak dlouho by celé České republice vystačila voda, která by se místo do bazénů nalila do skleniček a vypila?

Aplikace datových novinářů Českého rozhlasu ukázala, kolik vody se v Česku ztratí v potrubní síti cestou z vodáren ke koncovým uživatelům, kolik se jí spláchne do záchodu a jakým množstvím se zalila zahrádka.

Největší položku na seznamu však představuje pitná voda v domácích bazénech.

Nevíte, jak šetřit? Poradíme

Abychom vám pomohli se šetřením vody, přinášíme pět tipů, jak zamezit zbytečnému plýtvání. Věděli jste, že nejvíce vody spláchnete při použití WC? Přitom si stačí pořídit toaletu s dvojčinným splachovadlem.

Průměrně až 100 litrů vody ušetříte, pokud dáte přednost sprše před koupáním ve vaně. Pokud chcete být v úsporách ještě efektivnější a zároveň byste neradi krátili dobu sprchování, můžete si pořídit úspornou sprchovou hlavici.

Další tipy vám prozradí Petra Kultová v článku „5 tipů, jak neplýtvat pitnou vodou a ušetřit: pořiďte si perlátory či dvojčinné splachování WC“.

Firmy se snaží vodou šetřit

Největší spotřeba vody je každý den v Česku v průmyslu a zemědělství. Jde o stovky tisíc litrů. Klesá, nebo stoupá v průmyslu každoročně spotřeba povrchové vody? Odpověď naleznete v článku Zuzany Švejdové.

Některé firmy si však zátěž na vodu uvědomují a snaží se jí šetřit. Firma, která investuje do úspornější strojům, oproti těm starším uspoří až trojnásobek objemu spotřebované vody. K výrobě navíc podnik využije vodu z řeky.

Hamburger za 2400 litrů (vody)

Víte, kolik vody spotřebujete každý den? A teď nemyslíme tu, kterou pijete. Řeč je o virtuální vodě, té, co nevidíte.

Infografika: Seznamte se s virtuální vodou

Celou infografiku si můžete projít kliknutím na tento odkaz.

Nejnáročnější rostlinou na vodu je bavlník. Jen spotřeba bavlněných produktů na celém světě spolkne 256 miliard metrů krychlových virtuální vody za rok.

Spotřeba virtuální vody začíná už ráno. Na jeden šálek kávy je potřeba podle propočtů organizace Rozvojovka 140 litrů vody.

Látky, které se vyrobí z bavlníku je potřeba nabravit, spotřebuje se tak další voda. S jedním bavlněným tričkem si tak oblékáme skoro 3 tisíce litrů vody, s džíny asi 8 tisíc litrů.

Lázním dochází voda

Pokud jste byli zvyklí navštěvovat Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, tak vězte, že jejich fungování může být ohroženo.

Balneopark je asi největší chloubou venkovního areálu jesenických lázní. Kaskádou bazénků, brouzdališť a koupelí protéká voda, která volně stéká z nedalekého Studničního vrchu. Nejednou už ale museli provoz parku přes léto přerušit – nebyla totiž voda.

Jak chce vedení lázní nedostatek vody řešit, se dozvíte v článku „První vodoléčebný ústav na světě bojuje se suchem. Priessnitzovým lázním dochází voda“.

Sucho, požáry, migrace

Máte rádi teplé počasí? Tak se můžete těšit. Podle vědců totiž globální teplota poroste. Do konce století to může být až o pět stupňů Celsia.

Právě vzestup teploty vede k většímu výparu. Voda pak v krajině chybí, zvlášť když nepřijdou dostatečné srážky.

Pojďme se podívat na možný černý scénář klimatických změn a jejich dopadů v příštích desetiletích. Podle expertů není naplnění těchto předpovědí zdaleka jisté, přesto je potřeba s nimi počítat.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme