Zakázaná přehrada: Český rozhlas zpřístupní na jeden den místa, kam se normálně nesmí

Povodí Vltavy otevře na jeden den zakázané oblasti na Želivce, včetně „mostů bez konce“. V neděli 25. června dostane 300 lidí možnost prohlédnout si hráz a další nepřístupné zóny přehrady Švihov na Želivce. Pitnou vodou z nádrže je zásobováno 1,5 milionu obyvatel, proto je do ochranných pásem vodního zdroje běžně zakázán vstup. Některé části jsou obehnány plotem s ostnatým drátem.

Želivka Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidem, kteří zákaz vstupu v průběhu roku poruší, hrozí vysoké pokuty. Poslední červnová neděle bude v tomto výjimečná, protože se vybraní návštěvníci do oblasti podívají bez sankcí a s odbornými průvodci. Navštívit mohou i takzvané „nedokončené mosty". Stačí se včas zaregistrovat. Kapacita je omezená a dostane se na prvních tři sta registrovaných.

Součástí komentované 5kilometrové prohlídky, kterou připravilo Povodí Vltavy ve spolupráci s Českým rozhlasem, jsou i „mosty bez konce". Zůstaly stát uprostřed nádrže, ale břehy nespojují. Mezi lidmi jsou známé jako Hitlerovy mosty nebo nedokončené mosty. „Jako kluk jsem chodil na stavbu těchto dálničních mostů pomáhat svému otci," vzpomíná rodák z Borovska Jiří Vilímovský. „Stavba začala v červenci 1939 a pokračovala až do dubna 1942, kdy byla kvůli válce přerušena. Pak znovu pokračovala do roku 1950 a v roce 1952 byla zkolaudována. Takže mosty jsou dokončené, není to žádné provizorium," uvádí fakta na pravou míru Vilímovský. „Teprve o deset let později vláda rozhodla o stavbě přehrady a o zatopení údolí. Voda sahala příliš vysoko, než aby po mostech auta mohla bezpečně jezdit." Pamětník Jiří Vilímovský bude v neděli 25. června přímo na jednom z mostů návštěvníkům vyprávět o průběhu výjimečné stavby tak, jak mu utkvěla v paměti.

Švihovská zásobárna je největší

„Švihov je největší nádrží na pitnou vodu ve střední Evropě. Zásobuje vodou Prahu a několik oblastí ve středních, jižních, východních Čechách a na Vysočině, celkem okolo 1,5 milionu obyvatel. Vodu ze Švihova tedy pije přibližně každý sedmý obyvatel České republiky," říká generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala. Obvod nádrže je dlouhý přes 150 kilometrů. Rekordní je i tunel, kterým je voda odváděna do Prahy. Je dlouhý 52 kilometrů a voda jím teče do Jesenice u Prahy samospádem, odtud je dál rozváděna po hlavním městě.

V neděle 25. června na Švihově vyvrcholí projekt Českého rozhlasu Týden vody. Prostřednictvím pořadů a interaktivních projektů Český rozhlas celý týden upozorňuje na končící vodní blahobyt v Česku. O tomto tématu bude i debata z hráze vodní nádrže, které se zúčastní ministr životního prostředí Richard Brabec, generální ředitel Povodí Vltavy Petr Kubala, objevitel pramenů Amazonky Bohumír Jánský a další. Pořad vysílá v přímém přenosu Radiožurnál, Dvojka a Plus 25. června od 12:00.

Registrace návštěv

Volná kapacita již byla naplněna. Pravidla k soutěži o vstup do zakázené zóny najdete zde.

Ondřej Nováček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme