Čeští vědci zkouší přeprogramovat imunitní buňky, aby samy zničily nádorové bujení

Každý rok uděluje ministerstvo školství prestižní cenu Milady Paulové. Její letošní laureátka Jiřina Bartůňková z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy přiblížila v Magazínu Leonardo svůj výzkum v oblasti imunologie při léčbě nádorů.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kmenové buňky z kostní dřeně rostoucí na povrchu polymerního gelu

Cílem vakcíny je naučit bílé krvinky rozpoznávat rakovinu a bojovat s ní (ilustrační foto) | Foto: Ústav makromolekulární chemie AV ČR

„Z ceny mám radost, ale není to cena jen moje. Medicína je obor kolektivní, takže jde o ocenění celého našeho kolektivu,“ uvedla vědkyně.

Ta připomněla, že vznik nádorového onemocnění je mnohastupňový proces a významnou roli v něm hraje právě lidský imunitní systém.

„Zjednodušeně můžeme říci, že imunitní systém nádor nevidí, protože vzniká z tělu vlastních tkání. Principem naší vakcíny je naučit bílé krvinky vně těla, tedy ve zkumavce, aby se tato tolerance prolomila, imunitní systém zase viděl nádor jako nepřítele a s jako cizorodou látkou se s ním pokoušel bojovat.“

„Na druhou stranu – sporadické nádory jsou závislé především na věku. Dá se říct, že téměř každý se dnes dožije nějakého svého nádoru, protože průměrná doba života se zvyšuje.“

„Zjednodušeně můžeme říci, že imunitní systém nádor nevidí, protože vzniká z tělu vlastních tkání. Principem naší vakcíny je naučit bílé krvinky vně těla, tedy ve zkumavce, aby se tato tolerance prolomila, imunitní systém zase viděl nádor jako nepřítele a s jako cizorodou látkou se s ním pokoušel bojovat.“

Účinnost prozdradí až třetí fáze testů

Bartůňková se svým týmem vyvinula vakcínu, která je vyráběna z bílých krvinek samotného pacienta. Tento postup získal patent a v současnosti se testuje u několika typů nádorů.  Čeští vědci tuto vakcínu aplikovali víc než tisíci pacientů. „Víme o její bezpečnosti, která je opravdu velmi vysoká, nežádoucí účinky prakticky nevidíme. Neznáme ale stále její účinnost.“

Tu prozradí až výsledky z třetí fáze testů, které budou k dispozici v roce 2020. „Je to dvojitě zaslepená studie, takže nevíme, kdo dostal vakcínu, a kdo ne.“

„Je to spíš doplňkový lék. Nejde očekávat od této vakcíny, že by vyléčila nádor ve velmi pokročilém stadiu. V takovém rozsahu ty bílé krvinky nelze naprogramovat.“

Jiřina Bartůňková

„V současné době probíhá druhá fáze, která testuje metodu u pacientek s karcinomem ovaria a u pacientů s karcinomem plic. Výsledky budeme znát na začátku příštího roku, a podle toho se budeme rozhodovat, jestli výzkum vakcíny půjde do dalších fází.“

Bartůňková ale připomněla, že imunoterapie je zatím doplňkovou metodou ke stávajícím metodám protinádorové léčby v kombinaci s chemoterapií, radioterapií a hormonální léčbou.

Vědci si slibují především stabilizaci choroby, což je samo o sobě úspěch. „Cílem metody je zlikvidovat zbytkovou nemoc po těch tzv. cytoreduktivních terapiích jako jsou chirurgie, ozáření nebo chemoterapie.“

„Taková je teorie a předpoklad. Teď záleží na tom, jestli se nám to podaří v klinických testech. Ale kromě toho hledáme další bílé krvinky, které by nějak zvýšily potenciál této vakcíny,“ popsala úsilí imunologů v boji proti nádorům Jiřina Bartůňková.

Veronika Paroulková, Ondřej Čihák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme