Významní vědci budou v Ostravě mluvit o úkolech 'superpočítače'

Vědci dnes představí úkoly pro ostravský superpočítač. Nejmodernější zařízení ve střední Evropě začne vznikat během příštího roku. Kapacity českého a světového výzkumu i lidé z firem a úřadů ale mají už teď docela jasné představy o tom, k čemu všemu se dá využít. Dnes o nich budou mluvit na akademické půdě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Superpočítač - vizualizace | Foto: Vysoká škola báňská

Zatím ještě nestojí ani budovy a stroj, stotisíckrát rychlejší než běžné počítače, už má před sebou plno úkolů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o využití superpočítače připravil do Zpráv Michal Schoffer

„To jsou úlohy, které se dají takzvaně škálovat. To znamená my už je provozujeme i na našich menších prostředcích, ale do budoucna předpokládáme jejich škálování směrem k velkým úlohám. To znamená to, co se dneska počítá v jedné, dvou variantách, by se počítalo ve sto tisících variantách,“ vysvětlil rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák.

ČTĚTE TAKÉ: Vědci i firmy už vědí, jaké výpočty zadají ostravskému superpočítači

Rozhodně ale podle něj nepůjde jen o abstraktní vědu. Modely povodní, dopravy nebo znečištění ovzduší mají pozitivně ovlivnit život mnoha lidí. Pomoci mohou třeba nemocným.

„Ve vývoji nových léků. Už teď se připravují projekty, které by se týkaly dálkového monitorování pacientů třeba doma. K tomu je potřeba využívat opravdu rychlé výpočetní metody,“ popsal rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř.

Další plány nového výzkumného centra zvaného IT4 Innovations zazní na dnešní zahajovací konferenci. S pomocí nejmodernějšího počítače ve střední Evropě se začnou naplno uskutečňovat zhruba za čtyři roky.

Michal Schoffer, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme