Vedení YouTube dočasně omezilo Trumpův oblíbený kanál OANN. Důvodem jsou dezinformace o covidu

Týdenní zákaz publikace na YouTube dostal americký kanál One America News Network (OANN). Důvodem je šíření nepodložených informací o léčbě koronaviru. Kromě pozastavení publikace nebude kanál ani profitovat z reklam na platformě. YouTube tak reaguje na množství dezinformací, které se na jeho stránkách šíří.

Praha (Aktualizováno: 20:14 25. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

YouTube a další sociální sítě se snaží zabránit šíření mylných informací spojených s koronavirem | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

„Po pečlivém přezkoumání jsme smazali video z OANN a omezili fungování kanálu pro narušení naší covidové dezinformační politiky, které zakazuje obsah s garancí léčby,“ zdůvodnilo YouTube pozastavení kanálu.

Fake news o koronaviru sílí, matoucí zprávy od vlády narušují důvěru lidí, říká Vrabel. Nově radí Prymulovi

Číst článek

Síť One America News Network, kterou sleduje a podporuje současný americký prezident Donald Trump, nesmí po dobu jednoho týdne publikovat nová videa ani přinášet přímé přenosy.

Navíc jí byla odejmuta možnost profitovat z reklam. Aby mohla síť opět získat peníze z publikací videí, musí zažádat o znovuzapojení do Partnerského programu.

OANN na svém twitterovém profilu sdílela vyjádření, ve kterém s postupem platformy nesouhlasí. „YouTube zvolilo extrémní krok k cenzuře národní kabelové televize kvůli videu, které nebylo publikované a ani volně přístupné na YouTube.“

.@One America News on YouTube suspension (1/3):

“YouTube took the extreme action of censoring a national cable news network for a video that was ‘unlisted’ and not available publicly on YouTube.”

05:19 – 25. 11. 2020

1386 4808

YouTube postupovalo podle třístupňové politiky. Pokud by kanál po jeho znovuobnovení během 90 dní publikoval obsah, který by opět porušil pravidla, byl by suspendován na další dva týdny. Při třetím napomenutí pak dochází k trvalému zrušení kanálu.

„Od počátku pandemie pracujeme na opatřeních, která by zamezila šíření škodlivých dezinformací spojených s koronavirem,“ uvedli zástupci videoserveru. S podobnými problémy se potýkají i další sociální sítě, které se snaží zamezit šíření mylných informací o pandemii koronaviru.

YouTube uvádí, že od února zkontrolovalo a smazalo 200 tisíc videí spojených s nebezpečnými nebo zavádějícími informacemi o onemocnění covid-19.

Americké volby

YouTube se ale v současné chvíli nepotýká jenom se hoaxy o koronaviru. Ředitelka Susan Wojcicki obdržela od skupiny demokratických senátorů dopis, ve kterém naléhají, aby platforma odstranila všechny dezinformace o výsledcích nedávných voleb prezidenta Spojených států.

Sociální sítě bojují s dezinformacemi při amerických volbách. Twitter blokuje Trumpovy příspěvky

Číst článek

Právě OANN a další zdroje, které zpochybňují vítězství demokratického kandidáta Joea Bidena, uvedl Donald Trump jako „dobrou alternativu“ k republikánům blízké televizi Fox News.

Proti tvrzením Donalda Trumpa o volbách ostatně už zakročil například Twitter. V reakci na neověřené informace, které podle něj prezident na svém účtu publikuje, je začal označovat jako sporné.

YouTube má v plánu očistit platformu i od dalších účtů s dezinformačním obsahem. Jedná se například o aféru Pizzagate, která se šířila před prezidentskými volbami v roce 2016. Podle autorů dezinformace demokraté zneužívají děti. V reakci na tyto informace se osmadvacetiletý Edgar Maddison Welch vydal do jedné z washingtonských pizzerií, kde měly být děti drženy a ozbrojený se je snažil zachránit.

zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme