Mezinárodní den vědkyň. 'V Česku jich je stále málo, potenciál je přitom vysoký,' tvrdí Zažímalová

Neděle je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. V roce 2015 ho vyhlásila OSN. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. V Česku je mezi vědci přes 25 procent žen.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi vědci je v Česku 25 procent žen. Právě na dnešek připadá jejich mezinárodní den. | Foto: Christoph Keil | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Šestatřicetiletá biochemička Hana Cahová zkoumá vlastnosti ribonukleové kyseliny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. A má také dvě malé dcery.

Protože získala velký grant, do práce se vracela krátce po narození druhého dítěte. „Jezdila jsem sem i s miminkem, abych se potkávala se studenty a abych věděla, co se v laboratoři děje,“ popisuje Radiožurnálu.

Žen ve vědě je v Česku ale stále výrazně méně než mužů. A to i přesto, že mezi studenty je poměr daleko vyrovnanější.

Podporu žen vědkyň teď řeší i Akademie věd. Její předsedkyně Eva Zažímalová uvažuje o nové dotaci, která by matkám mohla přispět například na hlídání dětí.

„Vůbec nedokážeme využít potenciál vysoce vzdělaných žen. Na magisterském stupni dnes ženy tvoří 58 % a na doktorském přes 40 %,“ upozorňuje Zažímalová.

Nejméně žen je v technických vědách, třeba v lékařských je situace naopak docela vyrovnaná.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme