Mezinárodní den vědkyň. 'V Česku jich je stále málo, potenciál je přitom vysoký,' tvrdí Zažímalová

Neděle je Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. V roce 2015 ho vyhlásila OSN. Má připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich zapojení do výzkumné činnosti. V Česku je mezi vědci přes 25 procent žen.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mezi vědci je v Česku 25 procent žen. Právě na dnešek připadá jejich mezinárodní den.

Mezi vědci je v Česku 25 procent žen. Právě na dnešek připadá jejich mezinárodní den. | Foto: Christoph Keil | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Šestatřicetiletá biochemička Hana Cahová zkoumá vlastnosti ribonukleové kyseliny na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd. A má také dvě malé dcery.

Protože získala velký grant, do práce se vracela krátce po narození druhého dítěte. „Jezdila jsem sem i s miminkem, abych se potkávala se studenty a abych věděla, co se v laboratoři děje,“ popisuje Radiožurnálu.

Žen ve vědě je v Česku ale stále výrazně méně než mužů. A to i přesto, že mezi studenty je poměr daleko vyrovnanější.

Podporu žen vědkyň teď řeší i Akademie věd. Její předsedkyně Eva Zažímalová uvažuje o nové dotaci, která by matkám mohla přispět například na hlídání dětí.

„Vůbec nedokážeme využít potenciál vysoce vzdělaných žen. Na magisterském stupni dnes ženy tvoří 58 % a na doktorském přes 40 %,“ upozorňuje Zažímalová.

Nejméně žen je v technických vědách, třeba v lékařských je situace naopak docela vyrovnaná.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme