Čeští archeologové našli v Abúsíru hrob staroegyptské princezny

Další úspěchy slaví čeští archeologové v Egyptě. V Abúsíru, asi 20 kilometrů jižně od Káhiry, našli hrobku staroegyptské princezny z páté dynastie. Nález českých vědců oznámila egyptská Nejvyšší rada památek. Podle slov českých egyptologů je to unikátní nález a největší úspěch Čechů v Egyptě za posledních dvacet let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

18. Student egyptologie Vlastimil Vrtal při práci

18. Student egyptologie Vlastimil Vrtal při práci | Foto: Tamara Kocourková

Nalezená hrobka je vytesaná do skály a v jejích útrobách našli archeologové několik soch zesnulé majitelky. Tou byla princezna jménem Šerp Nepti, která žila před asi čtyřmi a půl tisíci lety, tedy v době stavitelů velkých egyptských pyramid.

V hrobce byli ale pochováni celkem čtyři lidé. Podle hieroglyfických nápisů, které se dochovaly na dvou náhrobcích, se jednalo mj. o tehdejšího ministra spravedlnosti a o šéfa palácového služebnictva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Význam nálezu ocenil ředitel Českého egyptologického ústavu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, profesor Ladislav Bareš

Průzkum hrobky a jejího okolí zdaleka není u konce a čeští egyptologové tam očekávají další nálezy.

Češi pracují na vykopávkách v lokalitě Abúsír už přes půl století. Práce se během loňských egyptských nepokojů na chvíli zastavily, teď už ale pokračují plným tempem.

Vrchol Staré říše

„Jde o jednu ze skupiny hrobek, které byly odkryty na rozsáhlejším pohřebišti členů královské rodiny a vysokých hodnostářů z páté a šesté dynastie, to znamená z konce Staré říše, zhruba před 4500 lety,“ připomněl ředitel Českého egyptologického ústavu na Filosofické fakultě University Karlovy, profesor Ladislav Bareš.

„Je to údobí, kdy vrcholila Staré říše, tedy prvního centralizovaného státu na africké půdě, a kdy už se projevovaly první příznaky krize, která vedla k rozpadu říše zhruba o 200 let později.“

Jak Bareš zdůraznil, výzkum probíhá na pahorku, který je plný hrobek z tohoto období. „Je celkem šťastná náhoda, že se podařilo nalézt hrobky, které jsou tak trochu v koutě, a unikly tak pozornosti zlodějů.

Ocenil také zpracování nalezených soch a hieroglyfů i to, že situace ve zkoumání památek se v Egyptě po revolučním kvasu už normalizovala.

Milan Kopp, Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme