'Naše země nevzkvétá' nebo 'blbá nálada'. Havlovy výroky, které se zapsaly do historie

4. DÍL SERIÁLU. Václav Havel by se začátkem října dožil 80 let. Už jsme psali o jeho divadelních hrách, práci v pivovaru... A teď dostane slovo Havel - politik. Některé jeho výroky se skutečně zapsaly do historie. Někdy svou přímočarostí, jindy svou kontroverzí. Václav Havel coby dramatik totiž uměl velmi trefně pojmenovat situace i jejich příčiny. A dokázal to třeba hned při svém prvním prezidentském projevu v lednu roku 1990.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel

Václav Havel | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Předpokládám, že jste mne nenavrhli do tohoto úřadu proto, abych vám i já lhal. Naše země nevzkvétá.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vznikaly výroky Václava Havla, které si dnes vybaví každý?

Právě tímto výrokem se Václav Havel vymezil vůči všem svým komunistickým předchůdcům. V prvních týdnech a měsících prezidentského úřadu si s dopadem svých slov i trochu pohrával. Rozsáhlá panelová sídliště překřtil na králíkárny, což spoustu jejich obyvatel naštvalo.

V únoru 1990 zase pobavil lidi na Staroměstském náměstí, když si udělal legraci z jiného politika, který tu kdysi řečnil. „Rád bych vám oznámil, že jsme se právě vrátili z Ameriky,“ pronesl Havel.

Tento styl komunikace zapadal do strategie prezidentova týmu, jehož členem byl i tiskový mluvčí Ladislav Špaček.

„Když někdo zanadával třeba na nějaký jeho státnický čin, tak zase na druhé straně si mohl říct, ale on je vlastně bezvadný chlap. Včera jsme ho viděli v hospodě na Ořechovce a dal si s námi pivo. Bezvadný parťák, “ říká Špaček.

A podle Havlova prvního mluvčího a poradce Michaela Žantovského to nebylo myšleno jako PR, ale fungovalo to.

Zasypali ho sněhem, aby nemohl do práce. Jezdil k nám mercedesem, vzpomínají v pivovaru na Havla

Číst článek

„Ono to prostě bylo pro Václava Havla přirozené. Nechtěl měnit život jenom proto, že se stal prezidentem. Celý svůj život strávil mezi lidmi, tak prostě v tom pokračoval. Současně to myslím dobře fungovalo jako mediální nebo PR strategie, protože lidé na to reagovali velmi pozitivně,“ říká Žantovský.

Další ze sloganů, které vešly do historie ve spojitosti s Václavem Havlem, byla takzvaná blbá nálada. Toto sousloví sice vymyslel jeden z jeho poradců, když spolu rozebírali ekonomickou situaci, ale Václav Havel ho použil veřejně a lidé mu přisoudili i jeho autorství.

Ptákovina a popletenina

Stejně tak to bylo i s termínem "humanitární bombardování". Média ho v souvislosti s útokem vojsk NATO proti Srbsku v roce 1999 vložila do úst Václavu Havlovi. Nic takového ale nikdy neřekl a důrazně se proti tomu ohradil.

„Humanitární bombardování je taková ptákovina, že opravdu jsem to nemohl říct, i kdybych byl v pominutí smyslu. To je nějaká popletenina. Co jeden novinář psal, přepsal jiný a jaksi se jim speklo více odstavců do jednoho slova nebo co,“ reagoval Havel na své údajné autorství výroku.

Část politiků proti sobě Václav Havel poštval také komentářem k takzvané televizní krizi v roce 2000. „V tomto případě se postupovalo v souladu s literou zákona, ale proti jeho smyslu a proti jeho duchu. A to je nesmírně nebezpečné. Já to pamatuji například z doby února 1948,“ řekl Havel tehdy.

Jak ale připomíná Ladislav Špaček, většina Havlových výroků byla předem dobře promyšlená.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mazali jsme spolu chlebíčky, vzpomíná na Václava Havla jeho první mluvčí Michael Žantovský

„My jsme kolikrát jeli autem, tak jsem očekával, že si budeme povídat a on seděl, mlčel a díval se ven. Vypadalo to, jakože nic nedělá. Ale ne kdepak, promýšlel si nějaké další souvislosti,“ byl Havel podle Špačka neustále myšlenkově velmi aktivní.

„Většina těch výroků byla odůvodněná a měla hlubší základ, než jen že by ho někde něco nějak napadlo,“ dodává.

„Každý větší projev semnou a s dalšími kolegy konzultoval. Často jsme se přeli o jednotlivé formulace, často jsme jiné doplňovali. On byl zvyklý pracovat v dialogu s kolegy z divadla, nebo jiných prostředí, tak v tom pokračoval i na Pražském hradě. Nebyl to ten typ člověka, který odmítá změnit něco jen proto, že to řekl on,“ vzpomíná Žantovský. Často ale podle něj Havel setrval na tom, co chtěl říct i za cenu toho, že vyvolá veřejnou kontroverzi.

Nejslavnějším výrokem Václava Havla zůstanou bezesporu slova o vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí, která pronesl v listopadu 1989.

Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme