Před 35 lety v Československu vznikla Charta 77
Před pětatřiceti lety vznikla disidentská iniciativa Charta 77, která významně ovlivnila moderní dějiny tehdejšího Československa. Společenství usilující o dodržování lidských práv se začalo formovat v roce 1976 při soudním procesu s představiteli undergroundové skupiny Plastic People of the Universe.
Tehdejší režim proti chartistům zakročil tvrdě a rozpoutal rozsáhlou propagandistickou kampaň.
O Chartě 77 mluvil ve Světě o osmé jeden z jejích signatářů, místopředseda Senátu Petr Pithart
„Ten proces proti undergroundu a solidarita s těmi, kteří stáli tehdy před soudem, poprvé ukázala možnost úplně jiné solidarity, než jaká byla běžná, navyklá, téměř rutinní. Ukázalo se, že je možné, aby právě v zájmu těch nešťastných hudebníků se sešikovala podpora od pólu k pólu, abych tak řekl. Ukázalo se to tím, že představitelé nejrůznějších postojů, životních zkušeností, se sešli na chodbě soudu, a to byl impuls, který především Václav Havel dovedl přetavit v to, čemu se později říkalo Charta 77,“ přiblížil ve Světě o osmé okolnosti vzniku Charty jeden z jejích prvních signatářů a dnešní místopředseda Senátu Petr Pithart.
Druhý motiv k jejímu vzniku vycházel z tehdejší mezinárodní situace. „Tehdy po několikaletých jednáních se Západ s Východem dohodly na dvou věcech: že Západ bude garantovat takzvané východní hranice takzvaného sovětského bloku; šlo zejména o německou hranici. A za to dostal slib vlád všech zemí sovětského bloku, že budou dodržovat lidská práva, tak jak byla zakotvena v mezinárodních konvencích.“
Podle Petra Pitharta si ale v té době nikdo nedokázal představit, kdo bude dodržování lidských práv v zemích východního bloku kontrolovat, protože zvenčí to možné nebylo. V Československu se toho tedy ujala Charta.
„Takže po ní, po těch 13 letech, zůstalo několik stovek dokumentů, přesných právnických rozborů, analýz a tak dále. Čili my jsme vzali ty signatáře za slovo a tu kontrolu jsme prováděli. Bylo to nakažlivé, šířilo se to přes naše hranice, ale Charta byla ojedinělá, vydržela celých 13 let,“ konstatoval Petr Pithart.
Charta 77 ukončila oficiálně činnost 3. listopadu 1992 prohlášením, že dohrála svou historickou úlohu. Jejím poselstvím se ale před časem inspirovali čínští aktivisté, když založili Chartu 08.