Přesně před 60 lety zemřely při Stalinově pohřbu stovky lidí

Před pár dny si Rusové si připomněli 60. výročí smrti svého někdejšího vládce Josifa Vissarionoviče Stalina. Šlo o jednoho z nejkrutějších diktátorů v historii lidstva, počty obětí jeho vlády se odhadují na desítky milionů mrtvých. Přesto především mezi ruskými obyvateli stále panují na Stalinovu osobu rozdílné názory. Právě dnes uplynulo 60 let od Stalinova pohřbu. Bohužel i při něm umírali lidé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pro mnohé Rusy je Stalin stále ikonou | Zdroj: Reuters


Během pohřbu mělo údajně zahynout až 1500 lidí, kteří byli ušlapáni. „Ono se to dnes zjitřuje velice těžko,“ poznamenal redaktor Libor Dvořák.

Podle vyprávění, které zaslechl v dětství od jedné paní v Moskvě, že k Domu odborů, v němž bylo vystaveno diktátorovo tělo, vedl koridor vymezený trolejbusy a právě tam docházelo k největším tragédiím.

Přehrát

00:00 / 00:00

60. výročí pohřbu Stalina připomněl redaktor Libor Dvořák

Údaje o počtu mrtvých byly v té době přísně tajené a Rusové je zveřejnili až po pádu Sovětského svazu. Ještě před tím odkryl zvěrstva Stalinovy éry Nikita Chruščov. Někteří Rusové mu to mají do dneška za zlé.

Občanské jméno ruského diktátora bylo Iosif Vissarionivič Džugašvili. Známý je především pod jménem Stalin (rusky Сталин čili "muž z oceli"). V mládí užíval také přezdívku Koba (čili "vyznamenaný").

Stalinův kult u mnohých 60 let přežil a v Rusku se i dnes najdou lidé, kteří Stalina oslavují. „Značný segment ruského obyvatelstva má respekt k vládě silné ruky,“ vysvětlil Dvořák.

„Pokud jde o Chruščova, tam nešlo ani tolik o odhalení kultu osobnosti, jako o to, aby jednou tresty za to, co se ve stalinské době stalo, nedopadly i na něj.“

„Musíme si také připomenout, že za Brežněva, po roce 1964, kritika kultu osobnosti polevila. Tehdejší politbyro vidělo, že ve značné části společnosti obdiv ke Stalinovi zůstává. Tím spíše, že o hloubce hrůz, které se v Sovětském svazu ve 30. až 50. letech odehrály, drtivá většina obyvatel nevěděla,“ připomněl Libor Dvořák.

mkp, Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme